ATP: Copil, eliminat greu la RennesAFP / Mediafax Foto
14 Oct 2015

ATP: Copil, eliminat greu la Rennes

Marius Copil a cedat în optimile turneului ATP Challenger ce se desfășoară la Rennes, în Franța, în fața favoritului numărul 7 al turneului, croatul Ivan Dodig (127 ATP). Partida a fost una foarte echilibrată, fiind încheiată după 110 minute cu scorul 7-5, 7-6 (3) în favoarea croatului. Marius a beneficiat de șansa lui, a condus cu break în primul set, dar Dodig a revenit de la 4-2 și și-a adjudecat setul. În setul secund s-a mers fără greșeală până în tiebreak, unde croatul a fost un pic mai concentrat și a făcut diferența. Marius pleacă din Rennes cu 9 puncte de clasament și un cec de 1.460 EUR.

La Casablanca, în proba de dublu a turneului Morocco Tennis Tour, cu premii de 42.500 EUR, Adrian Ungur și italianul Alessandro Motti, perechea cap de serie numărul 1, a trecut lejer cu scorul 6-0, 6-1 de francezii Mathias Bourgue și Maxime Hamou. Meciul s-a disputat în sferturile de finală ale competiției, Adrian și partenerul său având bye în primul tur. În semifinale, cei doi vor juca împotriva perechii olandeze Thiemo De Bakker / Stephan Fransen.