ATP Beijing: Tecău trece în sferturiOvidiu Dumitru Matiu / Mediafax Foto
05 Oct 2015

ATP Beijing: Tecău trece în sferturi

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au intrat în concurs la China Open având ca adversari o pereche bine cunoscută de ei, pe care au întâlnit-o în turul 3 la US Open. Ca și în urmă cu o lună, americanii Eric Butorac și Scott Lipsky au fost nevoiți să se recunoască învinși, de această dată în supertiebreak. Perechea româno-olandeză și-a apropiat victoria la capătul unui meci ce a durat 65 de minute, scorul întâlnirii fiind 3-6, 6-3, 10-4 în favoarea lor.

Următorii adversari, din sferturie de finală, ai celor care sunt cotați cu prima șansă la câștigarea marelui premiu de 193.420 USD și 500 de puncte de clasament sunt învingătorii partidei ce va opune perechile Pablo Cuevas (Uruguay) / Viktor Troicki (Serbia) și Rohan Bopanna (India) / John Isner (SUA).

Partenerul indian al lui Florin Mergea este nevoit să participe la turneul de la Beijing și la cel de săptămâna viitoare de la Shanghai făcând pereche cu un alt jucător deoarece Florin este împiedicat să participe la aceste două turnee de o afecțiune a tendoanelor cotului. Cum lupta pentru punctele decisive în accederea la Turneul Campionilor se dau pe tărâm european, refacerea este obligatorie pentru ca Florin să fie în plină formă la turneele de la Viena, Basel și Paris.