ITF: Victorii românești în BraziliaAFP / Mediafax Foto
31 Ian 2016

ITF: Victorii românești în Brazilia

Tenismenele românce au evoluat în această săptămână în mai multe turnee ITF de pe mapamond.

După finala jucată săptămâna trecută la Guaruja, Sorana Cîrstea a reușit să câștige titlul la Bertioga, tot în Brazilia. În finala turneului Torneio de Tênis da Riviera de São Lourenço cu premii de 25.000 USD, târgovișteanca a învins-o pe argentinianca Catalina Pella (503 WTA) cu 6-1, 6-7(4), 6-3, însă cele 50 de puncte se vor contabiliza în clasament abia în 8 februarie, când va reveni între primele 200 de jucătoare ale lumii.

În cadrul aceluiași turneu, Cristina Dinu și olandeza Indy de Vroome au cucerit titlul în proba de dublu după ce au învins în finală perechea poloneză Katarzyna Kawa / Sandra Zaniewska cu scorul de 6-3, 6-3.

La Andrezieux-Boutheon, în Franța, Andreea Mitu a fost eliminată în semifinalele probei de dublu a turneului Engie Open Metropole 42 dotat cu premii în valoare de 50.000 USD. Compatrioata noastră a evoluat alături de franțuzoaica Alize Lim, cele două fiind învinse de perechea formată din jucătoarele elvețiene Viktorija Golubic și Xenia Knoll, cotate ca favorite numărul 3, care s-au impus cu scorul de 7-6, 5-7, 10-4.

În Statele Unite, în Sunrise, Florida, Elena Gabriela Ruse a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului The City of Sunrise Pro Tennis Classic, cu premii totale de 25.000 USD. Tânăra jucătoare de 18 ani, ocupantă a locului 558 WTA, a cedat 3-6, 3-6 în fața ucrainencei Elizaveta Ianchuk (321 WTA) și a primit pentru prestația sa 9 puncte de clasament. În același turneu, Irina Maria Bâră (342 WTA) a pierdut 2-6, 0-6 partida din primul tur disputată împotriva rusoaicei Natela Dzalamidze (292 WTA).