Australian Open: Simona trece în turul 3
16 Ian 2014

Pe o căldură excesivă care până la urmă a dus la întreruperea mai multor meciuri și decalarea programului zilei, Simona Halep își construiește cu consecvență calea de acces către cea de-a doua săptămână a turneului de la Melbourne.

În meciul din turul 2 al competiției, Simona a început ezitant, cedând două break-uri în debutul partidei, ceea ce a permis adversarei sale, americanca de origine uzbekă Varvara Lepchenko (locul 50 în clasamentul WTA) să se distanțeze la 4-0. Din acest moment, Halep se mobilizează, revine la un joc exact și pune stăpânire pe meci.

Chiar dacă încheie în dezavantaj primul set, cedând după 40 de minute cu 6-4, Simona face un set doi remarcabil, reușind să și-l adjudece la 0 în condițiile în care nu comite decât 3 greșeli neforțate. Critică în desfășurarea setului a fost derularea ghemului 4 în care s-au jucat nu mai puțin de 22 de puncte și în care Simona a reușit să convertească a patra șansă de break oferită.

Suita de ghemuri câștigate consecutiv de Simona s-a extins la 11, constănțeanca ducând la 5-0 scorul în decisiv. Ea amână cu câteva minute deznodământul meciului, după ce Lepcenko o împiedică să fructifice două mingi de meci în ghemul 6 și reușește să câștige cu greu pe propriul serviciu. Simona este decisă să sisteze calvarul în care s-a transformat jocul întins pe durata a două ore și încheie meciul cu un ghem alb.

Confruntarea din turul 3 îi va aduce o adversară aparent accesibilă, jucătoarea kazahă Zarina Diyas, locul 150 WTA. Venită din calificări, unde a eliminat-o pe compatrioata noastră Andreea Mitu, Diyas a eliminat-o în turul 2 pe neo-zeelandeza Marina Erakovic.