EHF Champions League: Niciun miracol. CSM București pierde și returul cu MetzRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mai 2024

EHF Champions League: Niciun miracol. CSM București pierde și returul cu Metz

După înfrângerea suferită în urmă cu o săptămână în Sala Polivalentă din Capitală, scor 24:27, CSM București pierde și returul duelului din sferturile de finală ale EHF Champions League contra franțuzoaicelor de la Metz Handball.

Elevele lui Adrian Vasile aveau nevoie de un succes la patru goluri diferență în Palais Omnisports Les Arenes Metz pentru a obține calificarea la turneul Final Four, însă gazdele s-au distanțat rapid la 4:1 și 8:5. Cristina Neagu și colegele sale au redus diferența și au intrat la pauză cu handicap minim, scor 15:14 în favoarea gazdelor. Egalarea la 15 în debutul părții secunde le dădea noi speranțe „tigroaicelor”, dar franțuzoaicele au refăcut din nou diferența de trei goluri în minutul 38, 19:16, pentru ca meciu să se încheie 29:23 (15:14), o nouă înfrângere usturătoare suferită în fața franțuzoaicelor, ce aduce la final parcursul european al CSM-ului.

Cristina Neagu a fost din nou principala marcatoare cu 6 goluri înscrise, fiind urmată de Arntzen, Zaadi, Omoregie, Østergaard, Ingstadt – câte 3, Gutierrez – 2.