ATP Londra: Mergea mătură totulOvidiu Dumitru Matiu / Mediafax Foto
21 Nov 2015

ATP Londra: Mergea mătură totul

Prima semifinală, primul succes pentru români la Londra! Florin Mergea a luat cu asalt O2 Arena intrând în teren plin de încredere alături de Rohan Bopanna pentru partida contra perechii cap de serie numărul 3 formată din croatul Ivan Dodig și brazilianul Marcelo Melo.

Meciul a pornit abrupt, cu un ghem alb pe serviciul lui Dodig, dar băieții noștri nu se lasă impresionați și dau replica prin Bopanna, cel care servește primul pentru perechea româno-indiană și egalează tabela. Melo și Florin închid un ciclu perfect de ghemuri de serviciu adjudecate de fiecare parte, apoi echilibrul s-a rupt în ghemul 5, când Rohan și Florin au venit cu răspunsuri coerente pentru lansările lui Dodig. Avantajul break-ului s-a păstrat, iar lui Rohan i-a revenit misiunea de a închide setul - și a facut-o după 29 de minute de la startul partidei cu un ghem alb.

Melo are primul serviciul în setul secund, apoi Bopanna aduce egalitatea, după care balanța se înclină în favoarea perechii româno-indiene cu un break pe serviciul lui Dodig. Rebreak-ul pe lansările lui Florin nu face decât să amâne deznodământul, deoarece cade imediat și serviciul lui Melo, la punct decisiv. Rohan este sigur pe lansările sale, și chiar și pe serviciul 2 își pune în dificultate adversarii, astfel încât scorul devine 4-2. Dodig este prins cu garda jos de jocul la retur al lui Florin, olteanul rezolvând cu o execuție de excepție al treilea break la punct decisiv și intră la serviciu pentru meci. Mâna nu tremură, astfel încât jocul se închide cu scorul 6-4, 6-2 în mai puțin de o oră.

Cei intrați în ultima secundă între cele opt perechi participante la Turneul Campionilor au dat peste cap toate calculele hârtiei și au obținut primii biletele pentru finala de mâine. Sperăm ca și diseară aceste calcule ale hârtiei să fie infirmate și Horia Tecău și Jean-Julien Rojer să-i învingă pe principalii favoriți, frații Bob și Mike Bryan, pentru a aduce Crăciunul mai devreme pentru suporterii tenisului românesc: trofeul suprem pentru un reprezentant al tricolorului.