Wimbledon: O înfrângere și un meci întrerupt de ploaieAFP / Mediafax Foto
29 Iun 2016

Wimbledon: O înfrângere și un meci întrerupt de ploaie

Jucătorii români trebuie să se înarmeze cu răbdare așteptând rândul la intrarea pe terenurile All England Lawn Tennis Club deoarece ploaia continuă să dea peste cap programul jocurilor turneului de la Wimbledon. După ce ieri niciunul nu a fost chemat de la ”players lounge”, singurii intrați în teren astăzi au fost Sorana Cîrstea și Marius Copil.

Târgovișteanca ce ocupă locul 85 WTA a avut o prezență scurtă pe terenul numărul 18 unde a întâlnit-o pe dubla câștigătoare a Wimbledon-ului Petra Kvitova. Cehoaica clasată pe locul 10 WTA a profitat de startul foarte slab al Soranei și după 15 minute a închis primul set la 0 cu doar 4 puncte cedate în cele 6 ghemuri. Compatrioata noastră a intrat în joc abia în actul secund, când a arătat o altă față a jocului său și a mers cap la cap cu adversara sa. Un break cedat în ghemul 5 a forțat-o să alerge după egalare, dar neavând nicio minge de break nu s-a putut echilibra și la capătul a 54 de minute Kvitova a învins cu 6-0, 6-4. 10 puncte de clasament și un cec în valoare de 30.000 lire sterline reprezintă răsplata efortului depus în primul tur al competiției de Sorana Cîrstea.

Pe terenul 17, jocul dintre Marius Copil și francezul Lucas Pouille a fost întrerupt de ploaie la scorul 6-4, 4-6, 1-0 în favoarea finalistului de la BRD Năstase Țiriac Trophy 2016. Marius a jucat curajos, a cedat break-ul decisiv în ghemul 10 al primului set, dar a avut puterea de a trece peste pierderea unui nou ghem de serviciu în startul actului secund și a făcut un rebreak de moral. Două duble greșeli, compensate parțial de un as al francezului, l-au adus pe arădean la două puncte de un nou break în ghemul 9 pe care îl obține după trei greșeli de forehand consecutive ale lui Pouille, apoi ratează șansa de a egala scorul la seturi.Arbitrul de scaun a întrerupt partida imediat după ce Pouille a deschis scorul în setul al treilea, astfel încât deznodământul se amână pentru mâine, prognoza fiind favorabilă reintrării oarecum în programul normal.

Amânările succesive au avut ca rezultat o decizie istorică a organizatorilor, aceea de a impune regula ”cel mai bun din trei seturi” pentru primul tur al probei de dublu masculin, urmând ca din turul secund să se revină la sistemul clasic ”cel mai bun din 5 seturi”.