Superliga: Remiza ce îi mai apropie de titluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Apr 2024

Superliga: Remiza ce îi mai apropie de titlu

Fanii FCSB sunt nevoiți să mai aștepte câștigarea matematică a titlului după ce în această seară favoriții lor au remizat, 2-2, cu Rapid pe Arena Națională.

Peste 45.000 de spectatori s-au prezentat pe arena din bulevardul Basarabia în speranța că vor avea parte de un spectacol de calitate, iar așteptările lor au fost răsplătite. Roș-albaștrii au început în trombă partida sub impulsul tribunei și au un gol anulat în minutul 3 pentru un ofsaid la autorul său, Florinel Coman. Minutul 10 aduce deschiderea de scor: o acțiune a lui Octavian Popescu pe partea dreaptă se încheie cu o centrare de pe linia de fund, balonul este deviat, ajunge la Olaru în zona punctului cu var, iar mijlocașul gazdelor preia în lateral și îl execută pe Aioani cu un șut la colțul scurt. Tribunele erup, însă replica Rapidului nu întârzie să apară. Două minute mai târziu Șut pierde un balon la 25 de metri de propria poartă, apoi Krasniqi primește balonul în careul lui Târnovanu, lateral dreapta, și șutează la colțul scurt surprinzându-l pe portarul gazdelor. Egalarea le-a dat aripi giuleștenilor, care profită din nou de desincronizarea din defensiva gazdelor în minutul 16 la o lovitură liberă executată de Petrila și Rrahmani se înalță nestingherit pentru a trimite cu capul lângă stâlpul din dreapta lui Târnovanu. De la 1-0 la 1-2 în 6 minute și trei goluri în primul sfert de oră anunțau un joc încins până la final. Cu Bogdan Lobonț la debut pe banca tehnică, Rapidul se putea desprinde în minutul 23, dar golul înscris de Hasani a fost anulat pe motiv că Rrahmani, aflat în poziție de ofsaid, se afla pe traseul balonului. Până la pauză FCSB revine în ofensivă și ratează o ocazie imensă în minutul 39 prin Miculescu, care a reluat peste transversală din mijlocul careului mic un balon centrat din corner de Florinel Coman.

Autorul ratării este schimbat la pauză de Băluță și FCSB crește ritmul de joc. Atacantul de buzunar al gazdelor a punctat în minutul 57 cu o deviere din careul mic după o centrare în forță a lui Radunovic și jocul s-a relansat. După un șut al lui Coman respins din plonjon de Aioani (min. 64), roș-albaștrii măresc presiunea, însă fără a-și crea șanse mare de a puncta din nou pe tabelă. Rapid mai solicită un penalty în minutul 81 la o fază în care Radunovic îndepărtează balonul de lângă Funsho, dar arbitrul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue.

Se încheie 2-2, o remiză ce apropie și mai mult FCSB de câștigarea matematică a titlului având acum 45 de puncte, cu 13 puncte mai mult decât ocupanta locului 2, Farul, în timp ce Rapid rămâne pe locul 5 cu 29 de puncte.

FCSB - Rapid București 2-2 (1-2)

Au marcat: Olaru (min. 10), Băluță (min. 57)/Krasniqi (min. 12), Rrahmani (min. 16)

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş (min. 42 Dawa), Radunovic – Lixandru (min. 77 Alhassan), Ad. Şut, Olaru – Oct. Popescu (min. 77 Radaslavescu), Miculescu (min. 46 Al. Băluţă), Fl. Coman

Rapid București (antrenor Bogdan Lobonț): Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Hromada (min. 51 Emmers), Oaidă, Hasani (min. 71 Burmaz) – E. Krasniqi, Rrahmani, Petrila (min. 71 Funsho)