Liga 1: La omul sărac...Mircea Rosca / SportPictures.eu
17 Mar 2015

Liga 1: La omul sărac...

Meci istovitor pentru două formații în plină suferință, așa a arătat partida de astăzi de la Cluj dintre ”U” și FC Botoșani. Un meci cât o piatră de moară pentru gazde, care au jucat cu cuțitul la os din cauza  poziției în clasament, dar și pentru botoșeneni, care par picați într-o criză de amnezie a ceea ce înseamnă fotbal.

Singura fază notabilă de pe parcursul celor 90 de minute a fost penalty-ul care nu a fost penalty acordat de arbitrul George Rădulescu în minutul 53 la contactul dintre Sergiu Oltean și Mengolo. Ceppelini își asumă pentru ”șepcile roșii” responsabilitatea execuției, dar balonul trece pe deasupra transversalei porții apărate de Curileac. Se poate spune că ”U” a dat cu piciorul la o șansă de a se apropia de limita speranței. locul 12 ocupat de CSMS Iași.

”U” Cluj – FC Botoșani 0-0, o partidă după care clujenii au reușit să își indispună încă o dată suporterii, iar botoșenenii continuă plutirea în zona neutră a clasamentului.

”U” Cluj (antrenor Adrian Falub): Panagopoulos - Ciupe, Jovanovic, Neag, Martins - Kovacs (min. 60 V.Morar), Lungu - Mengolo, Ceppelini, Gravenberch - Castillion (min. 34 Lemnaru)

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Curileac - Patache (min. 5 Oltean), Ngadeu, Tincu, Faugh - Vaşvari, Croitoru (min. 71 Roşu), Bordeianu - Ivanovic, Şvichi (min. 46 Roussel), Batin