Superliga: Farul pleacă cu punct după o remiză spectaculoasă la Sf. GheorgheBogdan Balas / SportPictures.eu
05 Apr 2024

Superliga: Farul pleacă cu punct după o remiză spectaculoasă la Sf. Gheorghe

Sepsi OSK și Farul Constanța au oferit o remiză spectatorilor prezenți în tribunele stadionului din Sf. Gheorghe, însă un rol determinant l-a avut arbitrul Andrei Chivulete, care a anulat gazdelor două goluri.

Marinarii au intrat mai greu în meci și au fost pe punctul de a fi pedepsiți în minutul 6 când Safranko l-a ridiculizat pe Larie cu o trecere spectaculoasă, dar nu a mai avut inspirație la finalizare, fiind blocat. La fel de bine, deschiderea de scor se putea petrece în minutul 13 când Dumitrescu i-a pasat în mijlocul careului lui Ștefănescu, dar încercarea acestuia de a plasa balonul la rădăcina barei din stânga lui Buzbuchi nu a fost reușită. Prinsă ca într-o menghină de presingul covăsnenilor, Farul iese mai consistent din propria jumătate în minutul 32 când Louis Munteanu primește în careu și alege o execuție mai complicată, șut lobat cu piciorul drept în locul unuia cu stângul, iar mingea trece peste transversala porții apărate de Niczuly. În minutul 40 Oroian trimite balonul în plasă din careul mic, dar arbitrul Andrei Chivulete a fluierat un fault în atac al jucătorului gazdelor asupra lui Cristi Ganea, iar colegii săi din camera VAR i-au dat dreptate. După o perioadă de amorțeală prelungă a constănțenilor, Louis Munteanu reușește să deschidă scorul cu o execuție personală, un „trasor” trimis cu dreptul din afara careului de la peste 20 de metri, care a plasat balonul lângă rădăcina din stânga portarului. Era minutul 44, iar replica gazdelor a venit la distanță de două minute. Același traseu Dumitrescu – Ștefănescu a dus la un șut din cădere al celui din urmă, talonat de Grameni, Buzbuchi respinge cu dificultate și Safranko, aflat în apropiere, a reluat în plasă.

1-1 la pauză și în partea secundă asistăm la un nou gol anulat, în minutul 58 Dumitrescu reluând în plasă un balon respins de Buzbuchi de pe linia porții după o deviere involuntară a lui Safranko. Motivul analizei VAR și al anulării golului a fost poziția de ofsaid în care se afla Dumitrescu la momentul în care balonul a ricoșat din Safranko. Farul este echipa mai incisivă în partea a doua, dar cea mai mare ocazie a elevilor lui Gică Hagi a venit în minutul 79 după un cadou făcut de Florin Ștefan. Fundașul stânga al gazdelor a pasat spre centru la 20 de metri de propria poartă, Munteanu a interceptat, a pătruns în careu, dar a șutat în stâlpul din stânga lui Niczuly.

S-a încheiat 1-1, scor ce menține cele două combatante pe ultimele două locuri de play-off, Farul pe 5 cu 26 de puncte, iar Sepsi OSK pe 6 cu 24 de puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Farul Constanța 1-1 (1-1)

Au marcat: Safranko (min. 45+1) /L. Munteanu (min. 44)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Bernd Storck): Niczuly – Oroian (min. 60 Oteliță), Ninaj, Kecskes (min. 46 Fl. Ştefan), D. Ciobotariu – K. Varga (min. 60 Alimi), Păun (min. 77 Aganovic), Dumitrescu – Kallaku, Safranko, Ştefănescu (min. 46 Debeljuh)

Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Dănuleasa (min. 64 Sîrbu), Dussaut (min. 14 Gustavo) – C. Ganea, Queiros (min. 74 Nedelcu), Grameni – Grigoryan (min. 46 Vînă), L. Munteanu, I. Cojocaru (min. 46 Rivaldinho)