Superliga: Remiza ce nu schimbă nimicRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Apr 2024

Superliga: Remiza ce nu schimbă nimic

Petrolul și UTA remizează la Ploiești, un rezultat ce menține ambele formații pe locurile din ierarhia play-out-ului.

Dornici de a se îndepărta de zona fierbinte a clasamentului, „găzarii” au tremurat în startul jocului de pe „Ilie Oană” când Freitas (min. 5) a tras puțin pe lângă poartă și Omondi (min. 9) l-a luat la țintă pe Zima din 6 metri, dar au reușit să deschidă scorul în minutul 11 prin Grozav cu un șut de la 22 de metri plasat lângă rădăcina barei din stânga lui Iacob.

UTA revine în avanposturi după pauză, Imoh (min. 47) îl obligă pe Zima să respingă din plonjon lovitura sa de cap, apoi în minutul 55 au un gol anulat după intervenția VAR pentru un henț al lui Luckassen. La cealaltă poartă Berisha (min. 70) ratează întâlnirea în careul mic cu balonul pasat de Musi, iar Ișfan (min. 75) trage în cros și balonul mângâie stâlpul din stânga lui Iacob. Finalul de meci le aparține elevilor lui Mircea Rednic, care egalează în minutul 83 prin Micovschi cu o reluare din cădere de la 6 metri a unui balon pasat de Căpușă, iar în minutul 89 Tudorie încearcă un voleu din colțul careului mic, dar lovește plasa laterală.

S-a încheiat 1-1, scor cu care Petrolul Ploiești face 26 de puncte și se menține pe locul 11, iar UTA face 28 de puncte și păstrează locul 9.

Petrolul Ploiești - UTA 1-1 (1-0)

Au marcat: Grozav (min. 11)/Micovschi (min. 83)

Petrolul Ploiești (antrenor Laszlo Balint): Zima - Hanca, P. Papp, Huja, V. Ţicu – Jyry (min. 87 Dumitriu), Seto – Al. Musi (min. 88 I. Răducan), Jair (min. 67 Işfan), Grozav (min. 76 Garutti) – Irobiso (min. 67 Berisha)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob - Căpuşă, Conte, Stolnik, Diogo Rodrigues (min. 84 K. Lawrence) - Omondi, Marcelo Freitas (min. 74 Tudorie), C. Mihai (min. 74 Vulturar), Micovschi (min. 90+1 R. Pop) – Ezekiel (min. 74 Joao Pedro), Luckassen