Superliga: Farul învinge în Bănie și urcă încet, dar sigurRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Apr 2024

Superliga: Farul învinge în Bănie și urcă încet, dar sigur

Universitatea Craiova a început cu un gol rapid jocul de pe „Ion Oblemenco” contra campioanei Farul Constanța, însă s-a stins ulterior în joc.

Un balon deviat de Martins la o pasă a lui Alexandru Crețu s-a transformat în minutul 4 într-un assist perfect pentru Baiaram, care l-a executat pe Buzbuchi cu un șut din colțul careului mic trimis la colțul scurt. Marinarii au strâns rândurile și au urcat treptat în atac și după un șut de la marginea careului al lui Grigoryan (min. 14), prins fără probleme de Laurențiu Popescu, Cojocaru l-a învins pe portarul gazdelor în minutul 21 cu un șut din mijlocul careului trimis sub transversală după ce fundașii olteni au bâlbâit un balon centrat de Ganea din lovitură liberă. Nevoiți să reia atacurile sub impulsul murmurului tribunei, jucătorii conduși astăzi de pe bancă de Dragoș Bon în urma demiterii lui Ivaylo Petev au trecut pe lângă golul 2 în minutul 30 când Bancu a centrat pe 6 metri și Marins a fost aproape să devieze în propria poartă. Buzbuchi a fost atent și a respins cu dificultate torpila lui Mitriță (min. 36) trimisă din lovitură liberă de la 30 de metri, apoi Markovic (min. 41) „înalță zmeul” din mijlocul careului ratând o ocazie imensă, iar pe final de prelungiri Cojocaru înclină decisiv balanța pentru oaspeți. În minutul 45+4, pe o acțiune de contraatac Grigoryan pătrunde în careul oltenilor talonat de Badelj, îl întoarce pe adversar și pasează în centru pentru mai tânărul său coleg care reia din prima și face dubla.

Cu 2-1 la pauză, Farul se apără compact în repriza secundă și blochează construcția firavă a gazdelor. Mitriță (min. 49) trage pe lângă poartă după ce a scăpat singur cu Buzbuchi, Markovic (min. 56) trage din nou peste transversală dintr-o poziție similară cu cea de la anterioara sa ratare, iar Ivan (min. 75) are o execuție lamentabilă din mijlocul careului și trimite mult pe lângă poartă. Koljic (min. 83) are cea mai importantă șansă de egalare reluând din întoarcere, de jos, în transversală și jocul se încheie cu victoria 2-1 a oaspeților.

Farul Constanța face 29 de puncte și urcă pe locul 4, în timp ce Universitatea Craiova bifează a treia înfrângere consecutivă și cu 31 de puncte rămâne pe locul 3.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2 (1-2)

Au marcat: Baiaram (min. 4)/Cojocaru (min. 21 și 45+5)

Universitatea Craiova (antrenor Dragoş Bon): L. Popescu – Căpăţînă, Maldonado (min. 56 Zajkov), Badelj, Bancu – Al. Creţu (min. 66 Vlădoiu), Mateiu (min. 46 Houri), Mekvabishvili (min. 78 Koljic) – Baiaram, Markovic (min. 57 Ivan), Mitriţă

Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Marins (min. 66 Sîrbu), C. Ganea (min. 46 Dănuleasa) – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan (min. 66 Stoian), L. Munteanu (min. 75 Nedelcu), Cojocaru (min. 65 Rivaldinho)