Superliga: Oțelul învinge din nou „șepcile roșii”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Apr 2024

Superliga: Oțelul învinge din nou „șepcile roșii”

Oțelul Galați învinge pentru a doua oară pe teren propriu pe Universitatea Cluj și se distanțează la 12 puncte de locurile de retrogradare cu 4 etape rămase de disputat.

După victoria din semifinalele Cupei României de la mijlocul acestei săptămâni, elevii lui Dorinel Munteanu au tranșat la limită și întâlnirea din play-out, reușind să se mențină singura echipă neînvinsă în această fază a campionatului Superligii. La fel ca în anterioarele întâlniri, duelul dintre cele două formații a fost unul preponderent fizic, elementele spectaculare regăsindu-se cu parcimonie în joc. O lovitură de cap a lui Alexandru Pop (min. 12), care a trecut peste poartă, a fost cea mai notabilă acțiune în prima parte a jocului până la deschiderea de scor din minutul 40. Maciel a fost eroul gazdelor reluând în plasă cu un șut din colțul careului mic un balon centrat de pe partea stângă de Miguel Silva și deviat cu capul pe spate de Thalisson, golul său fiind unicul înscris în partidă.

„Șepcile roșii” nu au găsit căile de a ajunge aproape de finalizare nici în partea a doua a jocului, cu toate că Nistor a tras frumos, puțin pe lângă poartă, în minutul 50. Cisotti a fost la rândul său aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor în minutul 69 după o pasă excelentă a lui Zhelev ce l-a angajat în careu și un șut din prima la colțul lung. Oțelul a evoluat în 10 din minutul 87 când autorul golului a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, însă a rezistat până la final și s-a impus cu 1-0.

Cu 30 de puncte, Oțelul Galați preia șefia play-out-ului, în timp ce Universitatea Cluj rămâne cu 26 de puncte pe locul 10.

Oțelul Galați - Universitatea Cluj 1-0 (1-0)

A marcat: Maciel (min. 40)

Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): Pap - Zhelev, Cisse, Yabre, Miguel Silva – Lameira (min. 90 Farcaş), Zivulic, Cisotti (min. 90 Aly Malle) - Maciel, Al. Pop (min. 63 Teles), Bodişteanu (min. 50 R. Tănasă)

Universitatea Cluj (antrenor Ioan Ovidiu Sabău): Gorcea - Chinteş, Piţian (min. 76 Masoero), Thalisson, Chipciu – Bic (min. 62 Silaghi), Doukoure (min. 70 Anselmo) – Roguljic (min. 62 D. Oancea), Nistor, V. Gheorghe (min. 62 Roger) - D. Popa