Superliga: Deraiere în Giulești. Rapid, singura echipă fără punct în play-offRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Apr 2024

Superliga: Deraiere în Giulești. Rapid, singura echipă fără punct în play-off

Două înfrângeri, cu Farul în Giulești și la Craiova cu Universitatea, au rănit orgoliul suporterilor lui Rapid, care sperau ca favoriții lor să se redreseze în meciul contra celor de la CFR Cluj.

O altă echipă cu probleme, formația clujeană, condusă în această seară în acte de Francisc Dican și practic de Ovidiu Hoban după demisia lui Adrian Mutu, a arătat o altă față decât în dezastrul din Cupa României cu Corvinul și a condus la pauză cu un incredibil 4-0. Artizanul acestui scor-dezastru pentru giuleșteni a fost Bîrligea, cel care a semnat un hat-trick în minutele 4, 8 și 36. Dacă la primul gol a beneficiat de o doză de șansă, centrarea din corner a lui Deac lovindu-l mai mult întâmplător în piept și ricoșând în plasă de la 6 metri, la golul secund a beneficiat de o ieșire hazardată dintre buturi a lui Aioani și l-a învins pe portarul gazdelor cu un lob de la limita careului. Faza a pornit de la un balon deviat neinspirat de Albu la mijlocul terenului, o intercepție a lui Deac și o pasă în adâncime perfectă pe o zonă liberă. La golul al treilea Iulian Cristea a degajat direct în Avounou în lateralul careului de 16 metri, mijlocașul congolez a pătruns în careu și a pasat în zona punctului cu var de unde Bîrligea a pus latul și a plasat balonul lângă stâlpul din stânga lui Aioani. Total sedați, giuleștenii mai sunt „judecați” încă o dată în primul minut de prelungiri ale reprizei. După o serie de circa zece pase consecutive, inclusiv un un-doi al lui Otele cu Deac, primul pasează în fața porții pentru Cristi Manea, apărut printre fundașii giuleșteni, care priveau împietriți traseul balonului, și l-a învins pentru a patra oară pe Aioani.

Chiar dacă tribuna continua să-și susțină favoriții, foarte mulți suporteri își strigau nemulțumirea și cereau demisia imediată a lui Cristiano Bergodi. Jocul gazdelor nu s-a schimbat nici în partea a doua a jocului, chiar dacă clujenii au cedat deliberat inițiativa la adăpostul scorului. Albu trimite cu capul în bară în minutul 66, apoi Rrahmani reduce diferența în minutul 81 reluând în plasă un balon respins în față de Sava după un șut al lui Hasani.

S-a încheiat 1-4, un scor de coșmar pentru toți giuleștenii, în special pentru Cristi Săpunaru care a împlinit ieri 40 de ani și astăzi a purtat pentru a 200-a oară tricoul vișiniu. Rapid rămâne pe locul 4 cu 28 de puncte, în timp ce CFR Cluj trece pe locul 2 cu 31 de puncte și așteaptă acum pașii greșiți ai liderului FCSB, de care o despart 7 puncte.

Rapid București - CFR Cluj 1-4 (0-3)

Au marcat: Rrahmani (min. 81)/Bîrligea (min. 4, 8 și 36), Cr. Manea (min. 45+1)

Rapid București (antrenor Cristiano Bergodi): Aioani - Braun, Săpunaru, I. Cristea, Bădescu (min. 46 Borza) – Al. Albu, Djokovic (min. 46 Oaidă), Papeau (min. 46 Petrila) – Funsho Bamgboye (min. 63 E. Krasniqi), A. Rrahmani, Burmaz (min. 70 Hasani)

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): R. Sava – C. Manea (min. 79 Aussi), Boben, M. Ilie, Abeid (min. 86 Camora) - Muhar, K. Keita, Avounou (min. 73 El Kadouri) - Deac, Bîrligea (min. 73 P. Michael), Otele (min. 86 Serebe)