Superliga: Bani aduce fericirea pentru DinamoGheorghe Fluster / SportPictures.eu
14 Apr 2024

Superliga: Bani aduce fericirea pentru Dinamo

Un gol marcat în al treilea minut de prelungiri de către Ahmed Bani le aduce celor de la Dinamo primul succes în play-out și îi propulsează până pe locul 13, primul sub linie, și la două puncte de locul de menținere în Superliga, ocupat de FC Voluntari.

Partida cu Politehnica Iași de pe arena Arcul de Triumf nu a început sub bune auspicii pentru elevii lui Zeljko Kopic, oaspeții lovind bara porții lui Golubovic în chiar primul minut după o lovitură de cap a lui Sergiu Buș. Vine însă decizia arbitrului Ovidiu Hațegan din minutul 20 de a-l elimina pe Bouhenna pentru un fault din postură de ultim apărător asupra lui Gnahore la limita careului de 16 metri și ieșenii au fost obligați să joace în inferioritate numerică. Echilibrul din teren se putea restabili în minutul 30 după intrarea criminală a lui Homawoo asupra lui Luca Mihai, în urma căreia jucătorul ieșean a căzut inconștient pe gazon și a fost ulterior scos cu ambulanța de pe teren. Timpanul spart și multiplele fracturi craniene cauzate adversarului au fost „recompensate” de Ovidiu Hațegan cu un cartonaș galben, o decizie scandaloasă care îi pătează dosarul profesional și care a avut efect în cele din urmă asupra desfășurării partidei.

Dinamo a avut până la pauză o mare ocazie în minutul 45+3 când Pavicic trage peste transversală din 6 metri, iar după pauză, în minutul 49 Silviu Lung junior respinge spectaculos un șut din prima al lui Costin după o centrare de pe partea stângă a lui Hakim Abdallah. La cealaltă poartă, Bettaieb șutează mult peste transversală în minutul 60 după o acțiune de contraatac în care Sergiu Buș a controlat bine balonul și i-a pasat la limita careului. Dinamo reia atacurile, Gnahore are un gol anulat în minutul 66 pentru un ofsaid la momentul centrării lui Bordușanu, Selmani se încurcă în minge în careul mic în minutul 77 și Lung junior reține, pentru ca în minutul 90+3 Bani să-l învingă în cele din urmă pe portarul ieșenilor cu un șut din unghi.

Dinamo învinge cu 1-0 și face 19 puncte cu care urcă pe locul 13, iar Politehnica Iași rămâne cu 18 puncte și coboară o poziție până pe locul 14.

Dinamo București - Politehnica Iași 1-0 (0-0)

A marcat: Bani (min. 90+3)

Dinamo București (antrenor Zeljko Kopic): Golubovic - Patriche, Velkovski (min. 83 Bani), Homawoo (min. 46 C. Costin) - De Moura, Pavic, Gnahore, Amzăr (min. 62 Borduşanu) - Hakim Abdallah (min. 73 Milanov), Goncalo Gregorio, Politic (min. 62 Selmani)

Politehnica Iași (antrenor Tony Da Silva): S. Lung jr – Samayoa (min. 64 Itu), Bouhenna, Marchioni - Todoroski, A. Roman (min. 24 F. Ilie), Bordeianu (min. 65 Jatoba), L. Mihai (min. 36 A. Gheorghiţă), R. Ispas - Bettaieb, Sg. Buş (min. 64 Allanzinho)