Superliga: Inspirația lui Balint aduce victoria „găzarilor” pe Cluj ArenaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
13 Apr 2024

Superliga: Inspirația lui Balint aduce victoria „găzarilor” pe Cluj Arena

Petrolul Ploiești oprește seria pozitivă a Universității Cluj cu o victorie asigurată de două goluri înscrise în interval de două minute.

Partida disputată pe Cluj Arena a început într-o notă de dominare a gazdelor, cu un prim șut pe cadrul porții oaspeților trimis în minutul 8 de Daniel Popa și prins de Zima. Execuția prin surprindere a lui Marco Rus din minutul 20 nu a avut același succes, trecând pe lângă stâlpul din stânga lui Zima, portarul „găzarilor” având totuși o intervenție salutară în minutul 36 la șutul din unghi trimis la colțul scurt de Roguljic. Marco Rus a fost aproape de un gol de generic în prelungirile primei reprize, dar șutul său cu efect din interiorul careului a trecut la o palmă peste vinclul de la colțul lung.

Mai mult succes a avut Roguljic în minutul 55 după o pasă de pe linia de fund a lui Marco Rus și o reluare din prima de la 9 metri ce l-a învins pe Zima. Reacția Petrolului a fost imediată și s-a datorat deciziei noului lor tehnician, Laszlo Balint, de a-i introduce în teren pe Irobiso și Jyry. La doar patru minute de la intrarea în teren, în minutul 62 Irobiso urmărește traiectoria înaltă a unui balon respins de clujeni după o lovitură liberă executată de Țicu și, cu o fracțiune de secundă mai rapid decât Gertmonas, a împins balonul în plasă. După alte două minute Jyry apare perfect în zona punctului cu var și reia din prima un balon pasat de pe linia de fund de Musi pentru a-l învinge pentru a doua oară pe goalkeeper-ul gazdelor. La fel de rapid, „șepcile roșii” puteau egala în minutul 67 la torpila lui Roguljic de la 16 metri ce a zguduit încheietura barelor din dreapta lui Zima, iar Nistor a fost aproape de a-l surprinde pe portarul „găzarilor” cu un șut de la peste 20 de metri.

S-a terminat 2-1 în favoarea oaspeților ploieșteni, rezultat ce ascute lupta pentru câștigarea play-out-ului. Cinci echipe sunt despărțite de două puncte când mai sunt 5 etape de disputat, cu Universitatea Cluj pe locul 10 cu 26 de puncte și Petrolul Ploiești pe 11 cu 25 de puncte.

Universitatea Cluj - Petrolul Ploiești 1-2 (0-0)

Au marcat: Roguljic (min. 55)/Irobiso (min. 62), Jyry (min. 64)

Universitatea Cluj (antrenor Ioan Ovidiu Sabău): Gertmonas – Oancea, Masoero, Thallison, Roger – M. Rus, G. Simion (min. 79 R. Silaghi), Bic – Roguljic (min. 68 V. Gheorghe), Nistor – D. Popa (min. 68 Anselmo)

Petrolul Ploiești (antrenor Laszlo Balint): Zima – L. Dumitru, P. Papp, Garutti (min. 90 Meijers), Ţicu – Seto, Hanca (min. 58 Jyry) – Al. Musi, Jair (min. 83 Huja), Grozav (min. 83 Işfan) – Berisha (min. 58 Irobiso)