Superliga: FCSB învinge Universitatea Craiova și mărește la 10 diferența de puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Apr 2024

FCSB a rezolvat în prima repriză jocul cu Universitatea Craiova de pe Arena Națională și pune zece puncte între ea și urmăritoarele sale, formația olteană și CFR Cluj.

Cu un joc net superior celui practicat de oaspeți, roș-albaștrii au punctat de două ori pe tabelă în interval de trei minute, la ambele reușite rolul principal avându-l Florinel Coman.

Partida a început cu un șut al lui Alexandru Crețu (min. 6) prins în doi timpi de Târnovanu, apoi Șut (min. 9) a trimis în bară din mijlocul careului după ce a primit balonul de la Octavian Popescu. Balonul atins de Laurențiu Popescu a ieșit în corner, iar după execuția de la colț a lui Coman, mingea deviată de fundașii olteni îl lovește pe Lixandru în șold și iese în aut de poartă. În minutul 20 Șut primește de la Octavian Popescu în colțul careului mic și centrează la bara a doua pentru Miculescu, dar ex-arădeanul nu ajunge la balon, Chiricheș (min. 26) reia cu capul puțin pe lângă poartă dintr-un corner de pe partea stângă, pentru ca în minutul 29 Florinel Coman să deschidă scorul. O lovitură liberă din afara careului, în colțul din dreapta pe direcția de atac, a fost trimisă de șeptarul roș-albaștrilor spre colțul lung, iar portarul oltenilor a fost surprins și a reușit să devieze cu vârful degetelor balonul, însă nu l-a împiedicat să intre în plasă. Trei minute mai târziu, tot Coman bate un corner de pe partea stângă, execuția sa la prima bară fiind deviată în propria poartă de Vlădoiu în încercarea de a respinge cu capul din plonjon.

Cu 2-0 pe tabelă, FCSB reduce turația și alege să cedeze inițiativa, dar oltenii, lipsiți de Mitriță, accidentat, au rulat la jumătate de turație. Un șut de la 25 de metri al lui Cîmpanu (min. 62), prins cu siguranță de Târnovanu, apoi execuția din întoarcere de la limita careului a lui Alexandru Crețu (min. 72), în urma căreia balonul a trecut pe lângă, și șutul din unghi al lui Cîmpanu (min. 78), respins cu dificultate de la colțul scurt de Târnovanu, au fost cele mai importante șanse ale oltenilor de a reduce din diferență.

S-a încheiat 2-0, rezultat ce duce FCSB la 41 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova rămâne cu 31 de puncte, dar coboară pe locul 3 cu un golaveraj inferior celor de la CFR Cluj.

FCSB - Universitatea Craiova 2-0 (2-0)

Au marcat: Fl. Coman (min. 29), Vlădoiu (min. 32 aut.)

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (min. 87 Antwi) - Oct. Popescu (min. 74 Radaslavescu), Miculescu (min. 74 Alhassan), Fl. Coman (min. 90 Dawa)

Universitatea Craiova (antrenor Ivaylo Petev): L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (min. 78 Bancu) – Al. Creţu, Mekvabishvili, Houri (min. 78 Koljic) – Baiaram (min. 61 Danciu), Blesa (min. 68 Markovic), A. Ivan (min. 46 Cîmpanu)