Superliga: FC Botoșani renaște după pauză și îi spulberă pe olteniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
14 Apr 2024

Superliga: FC Botoșani renaște după pauză și îi spulberă pe olteni

Partida disputată în nordul Moldovei între FC Botoșani și FC U Craiova a fost decisă în bună măsură de eliminarea olteanului Chițu survenită în minutul 70.

Până la acel moment elevii lui Bogdan Andone au avut un penalty anulat în mod eronat de arbitrul Iulian Călin după consultarea imaginilor VAR la un fault evident al lui Pop asupra lui Mouaddib, apoi oaspeții au deschis scorul în minutul 20 după un corner reluat cu capul din fața careului mic de Blănuță.

La zece minute după pauză Iulian Călin apelează din nou la VAR și dictează în cele din urmă penalty pentru gazde ca urmare a unui fault al lui Lekiatas asupra lui Ofosu. Enzo Lopez a transformat și din minutul 58 s-a restabilit egalitatea, iar în minutul 70 veștile proaste continuă să vină pentru olteni. Un fault comis la jumătatea terenului îi aduce lui Chițu al doilea cartonaș galben și FC U Craiova era nevoită să evolueze în inferioritate, situație de care moldovenii nu au ezitat să profite. Mailat punctează pentru 2-1 în minutul 75 reluând din 6 metri un balon șutat din unghi de Mitrov și respins în față de Gurău, Enzo Lopez mărește diferența în minutul 78 cu o foarfecă din careul mic după un șut în transversală al lui Mailat, pentru ca Florescu să stabilească scorul final în minutul 90+1 cu o reluare din zona punctului cu var incomodat fiind de Lacroix, însă Gurău bâlbâie balonul și-l scapă în plasă.

După un 4-1 care nu se întrevedea la pauză, FC Botoșani face 17 puncte și o egalează pe FC U Craiova, care are golaveraj inferior.

FC Botoșani - FC U Craiova 4-1 (0-1)

Au marcat: E. Lopez (min. 58 pen. și 78), Mailat (min. 76), Ed. Florescu (min. 90+1)/Blănuţă (min. 21)

FC Botoșani (antrenor Bogdan Andone): Ducan - Benzar (min. 85 Petro), Sadiku, Miron, Ţigănaşu - David (min. 46 Mitrov), Dican, I. Filip (min. 46 Aldair) - Mouaddib (min. 46 Ed. Florescu), E. Lopez, Ofosu (min. 68 Mailat)

FC U Craiova (antrenor Eugen Trică): Gurău - Compagnucci (min. 81 Ibrahimi), Lacroix, Lekiatas, Padula - D. Albu, V. Pop (min. 68 Achim) - Baeten (min. 81 Bahassa), Chiţu, Sidibe (min. 73 Negru) - Blănuţă