Superliga: Victorie in extremis a gazdelor în epilogul etapeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Apr 2024

Superliga: Victorie in extremis a gazdelor în epilogul etapei

Oțelul Galați bate Dinamo cu un gol de excepție marcat de Tănasă în ultimul minut de prelungiri și bifează a treia victorie din tot atâtea meciuri în play-out.

Veniți după două meciuri câștigate în Bănie contra ambelor formații oltene, elevii lui Dorinel Munteanu au încercat să controleze jocul și să-i imprime ritmul dorit. În minutul 13 Cisotti l-a angajat perfect pe Bodișteanu la limita careului lui Golubovic, dar mijlocașul gazdelor nu a putut controla balonul ce l-ar fi lăsat în postură de unu la unu cu portarul dinamovist, apoi șase minute mai târziu, pe o centrare la bara a doua a lui Maciel, Patriche respinge din fața lui Pop și îndepărtează pericolul. Minutul 32 aduce cea mai mare șansă de a marca pentru gazde, cu Golubovic respingând două șuturi din apropiere ale lui Maciel, apoi Teles trimite peste transversală din mijlocul careului.

Partea a doua debutează într-o notă de echilibru, portarul lui Dinamo având din nou o dublă intervenție la aceeași fază în minutul 70 la șuturile din interiorul careului trimise de Cisotti și Maciel. Fără alte mari ocazii de gol, jocul curgea către o remiză ce părea echitabilă, însă sclipirea lui Răzvan Tănasă a făcut diferența în minutul 90+3. După o intercepție și o pasă în adâncime a lui Teles, mijlocașul împrumutat de la Farul a pătruns, și-a făcut balonul pe piciorul drept și de la 20 de metri l-a învins pe Golubovic cu un șut lângă stâlpul din dreapta portarului.

Oțelul Galați obține o victorie in extremis cu 1-0 și face 26 de puncte cu care urcă pe locul 9, în timp ce Dinamo rămâne cu 16 puncte pe locul 15, loc de retrogradare directă.

Oțelul Galați - Dinamo București 1-0 (0-0)

A marcat: R. Tănasă (min. 90+3)

Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): E. Pap - Adăscăliţei (min. 46 Miguel Silva), J. Cisse, Ghiocel (min. 85 Yabre), Zhelev - Cisotti, Lameira, S. Teles – Maciel (min. 84 Aly Malle), Al. Pop (min. 74 Rusevic), Bodişteanu (min. 67 R. Tănasă)

Dinamo București (antrenor Zeljko Kopic): Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Pavicic, Gnahore, Borduşanu (min. 74 Amzăr) – Milanov (min. 65 Dani Iglesias), Goncalo Gregorio (min. 75 Selmani), Politic (min. 65 Hakim Abdallah)