Superliga: Oltenii mențin suspansul în lupta pentru titluBogdan Balas / SportPictures.eu
21 Apr 2024

Superliga: Oltenii mențin suspansul în lupta pentru titlu

Învingătoare la Sf. Gheorghe contra celor de la Sepsi OSK, Universitatea Craiova revine pe locul secund în ierarhia play-off-ului și prelungește suspansul în finalul campionatului atât cu privire la titlu, cât și în ceea ce privește locul secund.

Cu Costel Gâlcă la debut pe banca tehnică, oltenii au deschis scorul în minutul 11 prin Maldonado cu un șut sec din mijlocul careului după un corner deviat cu umărul de Markovic, golul fiind acordat după consultarea sistemului VAR. Cinci minute mai târziu tot sistemul VAR hotărăște că nu a fost henț la Maldonado în careul oaspeților și prin urmare covăsnenii nu pot primi penalty, apoi în minutul 26 Andrei Ivan a mărit avantajul de pe tabelă. O șarjă de atac dusă pe partea dreaptă de Vlădoiu este continuată de acesta cu o centrare pe 6 metri și Andrei Ivan reia necruțător, profitând de faptul că defensiva gazdelor a reacționat greoi pe construcția atacului. Gazdele mai cer o dată penalty, de această dată cu succes, în minutul 39 la un henț al lui Badelj și Ștefănescu transformă cu calm reducând diferența înainte de pauză.

Mult mai încrezători după reducerea diferenței de pe tabelă, jucătorii pregătiți de Bernd Storck pun presiune în partea a doua a jocului, dar fără coerență și consistență. În schimb, oltenii mai punctează o dată în minutul 68 prin Lyes Houri cu un șut din mijlocul careului după un șut al lui Baiaram blocat de fundașii echipei gazdă. Niczuly mai blochează un șut din unghi al lui Koljic (min. 73), Laurențiu Popescu respinge de lângă bară o lovitură de cap a lui Safranko (min. 85), iar Baiaram (min. 90+1) ratează ultima mare ocazie a partidei trimițând pe lângă poartă după ce a rămas singur cu Niczuly.

S-a încheiat 3-1 pentru Universitatea Craiova, care urcă pe locul 2 cu 34 de puncte, în timp ce Sepsi OSK Sf. Gheorghe rămâne pe locul 6 cu 27 de puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova 1-3 (1-2)

Au marcat: Ștefănescu (min. 40 pen.)/Maldonado (min. 11), A. Ivan (min. 26), Houri (min. 68)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Bernd Storck): Niczuly – Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ştefan – Oroian (min. 82 Renţa), Alimi, Kallaku (min. 75 R. Varga), A. Dumitrescu (min. 75 Aganovic) – K. Varga (min. 64 Safranko), Debeljuh, Ştefănescu

Universitatea Craiova (antrenor Costel Gâlcă): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj (min. 87 Zajkov), Bancu (min. 73 Ndong) – Al. Creţu, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, A. Ivan (min. 73 Cîmpanu) – Markovic (min. 63 Koljic, min. 87 Mateiu)