Fetele de la Steaua București și băieții de la Dinamo Brașov, campionii RomânieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Oct 2016

Campionatele Naționale pe Echipe Seniori s-au încheiat la Centrul Național de Tenis din cadrul FRT, după o zi cu meciuri echilibrate.

În turneul fetelelor, campioana în 2016, este echipa CSA Steaua București, care a câștigat toate cele trei meciuri jucate pe tabloul principal. Cea mai grea întâlnire a fost cea de joi, cu CS Dinamo București, câștigată la limită, cu 4-3.

Irina Bara, Oana Simion, Cristina Ene, Raluca Șerban, Laura Andrei, Diana Enache, Raluca Joițoiu și Claudia Marinescu sunt cele șapte jucătoare din echipa campioană, antrenate de Daniela Pavăl.

CS Dinamo București, clubul vicecampion, a participat la competiție cu Elena Gabriela Ruse, Irina Fetecău, Cristina Dinu, Mihaela Buzărnescu, Cristina Adamescu și Camelia Hristea, căpitan de echipă fiind Constantin Cosmescu.

În meciul pentru locul 3 s-au întâlnit CS Olimpia București și Sportul Studențesc, acesta fiind un meci la fel de disputat. Olimpia s-a impus cu 4-3 și a intrat în posesia medaliilor de bronz, componența echipei fiind următoarea: Miriam Bulgaru, Elena Bogdan, Andreia Berebechi, Maria Toma, Maria Giura și Sara Kordoghliazar - antrenor, Ovidiu Popescu.

Turneul masculin a fost dominat de la un capăt la altul de CS Dinamo, centrul din Brașov, care s-a impus și în întâlnirea de joi, 5-2 cu CS Universitatea Cluj, o echipă pentru care a jucat și Adrian Ungur. De altfel, el a adus primul punct pentru echipa sa, după care Dinamo a câștigat patru puncte la rând și a rezolvat ”problema” campioanei.

Alexandru Luncanu, Nicolae Frunză, Vasile Antonescu, Dacian Crăciun, Victor Crivoi, Andrei Apostol și Gabriel Moraru, pregătiți de Remus Farcaș, sunt noii, dar și vechii campioni ai României, pentru că tot ei au câștigat titlul și în 2015, 2014 sau 2013.

Medaliații cu argint din acest an sunt Adrian Ungur, Dragoș Dima, Bogdan Borza, Alexandru Jecan, Mihnea Turcu, Andrei Cociașu și Marcel Miron, antrenați de Titu Turcu.

Pe locul trei, medaliați cu bronz, sunt cei de la CS Dinamo București, care au dispus cu 4-3 de Sportul Studențesc.  Pentru echipa Dinamo din București au jucat Răzvan Bobleagă, Luca Vidan, Angel Rascu, Cătălin Fifea și Ioan Adrudan, antrenor fiind Constantin Cosmescu.