BRD Bucharest Open: Trei românce în sferturi la simpluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Iul 2017

BRD Bucharest Open: Trei românce în sferturi la simplu

Duelul românesc din optimile de finală de la BRD Bucharest Open dintre Irina Begu și Jaqueline Cristian a fost adjudecat meritat de jucătoarea cu mai multă experiență. Tânăra și ambițioasa Jaqueline nu a putut întrerupe ritmul de metronom al celei care este cotată ca favorită numărul 7 a tabloului de simplu.

Cu o alternanță a loviturilor venită și dintr-un bagaj tactic bine garnisit, Irina i-a lăsat impresia adversarei sale că primul set îi este la îndemână după ce aceasta își consolidase break-ul pentru a conduce cu 4-1. Din acel moment jucătoarea clasată pe locul 58 WTA a pus stăpânire pe joc și nu a mai cedat niciun ghem din seria de 11 care s-au mai disputat, încheind cu 6-4, 6-0 o partidă ce a durat aproape o oră și jumătate.

În sferturile de finală s-a calificat și Alexandra Dulgheru după ultimul meci al zilei în care a întâlnit-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 92 WTA. O partidă de anduranță, de două ore și jumătate, a fost câștigată de reprezentanta noastră care s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-2 și se alătură astfel Irinei Begu și Anei Bogdan în lista celor opt jucătoare ce vor evolua mâine pe ”central”.

Veștile proaste vin din proba de dublu. Singurul meci al probei disputat joi, cel în care Alexandra Cadanțu și muntenegreanca Danka Kovinic le-au întâlnit pe belgianca Elise Mertens și olandeza Demi Schuurs, s-a terminat cu scorul de 7-6 (0), 6-0 în favoarea celor cotate ca favorite numărul 2 ale tabloului. A

stfel, în cursa pentru trofeu rămân perechile Begu/Olaru și Cristian/Dinu, care se pot întâlni în semifinale în cazul unei victorii ale celor din urmă în sfertul de finală de mâine.