ATP Londra: Mergea, două din douăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Nov 2015

ATP Londra: Mergea, două din două

Parcurs excelent al lui Florin Mergea la Turneul Campionilor de la Londra! O2 Arena a fost gazda unei noi victorii românești, Florin și partenerul său Rohan Bopanna trecând în minim de seturi de dublul Jamie Murray (Marea Britanie) / John Peers (Australia) după un meci palpitant încheiat cu scorul 6-3, 7-6 (5).

Primul set a fost marcat de un debut inteligent al perechii româno-indiene, care s-au distanțat la 3-0 cu un break obținut la a treia șansă jucată și două ghemuri de serviciu câștigate la punct decisiv. Murray și Peers au reintrat în meci din ghemul 4 și au mers cap la cap cu Florin și Rohan, dar au tremurat pentru serviciu în ghemul 8, când au salvat două mingi de set pe serviciul britanicului, iar Florin a închis setul cu un ghem alb reușit pe propriul serviciu.

Intrarea în actul secund produce un declic în jocul celor care au intrat în competiție cu a patra șansă, însă Florin și Rohan au izbutit să rupă serviciul lui Murray pentru a trece la conducere cu 4-3. Cu Florin la serviciu și 40-15, se părea că meciul se apropie de un final rapid, dar pe fond de relaxare olteanul face trei greșeli neforțate și îi readuce pe Murray și Peers în cărți, după care un smash în burta fileului trimis de Rohan la punct decisiv în ghemul 9 le oferă acestora ocazia de a se apropia la un ghem de supertiebreak. Intrat la serviciu, Rohan spulberă orice temere cu un ghem alb, fiind imitat apoi de Murray și Florin, ajungându-se astfel la tiebreak. Aici, Murray și Peers fac primul minibreak pe serviciul lui Florin și se distanțează la 4-2, însă perechea româno-indiană remontează fantastic și nu mai cedează decât un singur punct până la final.

După 77 de minute Florin și Rohan părăseau victorioși arena, fiind practic calificați în semifinalele competiției. O victorie joi în ultimul meci al grupei A ”Arthur Ashe/Stan Smith” contra perechii italiene Simone Bolelli / Fabio Fognini le-ar oferi postura de câștigători ai grupei și o șansă în plus la calificarea în finală.