WTA Roma: Niculescu, eliminată în primul turMircea Rosca / SportPictures.eu
10 Mai 2016

WTA Roma: Niculescu, eliminată în primul tur

Monica Niculescu continuă să părăsească în fazele incipiente tablourile de simplu ale turneelor din această primăvară. După ce la Madrid a fost eliminată de o jucătoare clasată pe locul 130 WTA venită din calificări, care a avut ulterior un parcurs fulminant până în semifinale, la Internazionali BNL d'Italia Monica a cedat tot în două seturi, tot cu un singur ghem câștigat în setul secund, în fața columbiencei Mariana Duque-Mariño, locul 109 WTA.

Scorul partidei de astăzi, 6-4, 6-1 în favoarea sud-americancei, s-a stabilit după aproape 70 de minute de joc, compatrioata noastră contând doar pe starturile de set, o prestație insuficientă pentru cea clasată pe locul 34 WTA. Ea părăsește tabloul de simplu cu un singur punct de clasament și un cec de 6.500 EUR și rămâne angrenată în proba de dublu, acolo unde face echipă cu Irina Begu.