WTA Moscova: Victorie cu emoții pentru BeguCosmin Iftode / SportPictures.eu
19 Oct 2015

WTA Moscova: Victorie cu emoții pentru Begu

O înfrângere și o victorie au înregistrat astăzi româncele prezente la Kremlin Cup, turneu cu premii totale în valoare de 702.900 USD. În finala calificărilor Ana Bogdan a pierdut partida în care a avut-o ca adversară pe favorita numărul 3 a tabloului, jucătoarea din Belarus Aliaksandra Sasnovich (101 WTA). Scorul întâlnirii a fost 6-3, 7-6 (4) și s-a stabilit la capătul unui joc de o oră și 45 de minute, însă compatrioata noastră clasată pe locul 149 WTA a obținut în cele din urmă accesul pe tabloul principal din postura de ”lucky loser” datorită retragerii jucătoarei germane Angelique Kerber. În primul tur, Ana va juca împotriva franțuzoaicei Kristina Mladenovic, ocupanta locului 27 WTA.

Pe tabloul principal, Irina Begu a debutat cu o victorie dramatică, muncită cale de mai bine de două ore, în care favorita numărul 7 a trecut cu 1-6, 7-6 (2), 6-2 de bulgăroaica Tsvetana Pironkova (52 WTA). După un prim set catastrofal, în care a reușit să-și facă serviciul numai după a treia încercare, Irina a continuat într-un tempo mai scăzut și în setul secund. Nevoită să revină de la 3-5, Irina a servit pentru a rămâne în meci și a reușit să câștige un ghem alb, după care egalează situația pe tabelă cu un break, primul dintr-o serie de trei care au împins setul în tiebreak. Aici ea se detașează la 4-1 datorită unui minibreak, apoi cu un altul se detașează decisiv la 5-2 și încheie setul pe propriul serviciu. Cu o nouă față, Irina intră încrezătoare în setul decisiv, unde accelerează până la 4-0, scor care a rezolvat ecuația învingătoarei.

În turul 2, Irina va juca împotriva învingătoarei partidei ce opune două jucătoare venite din calificări, poloneza Paula Kania (142 WTA) și rusoaica Daria Kasatkina (104 WTA).