WTA Miami: Succes la limită în fața unui lucky loserAP / Mediafax Foto
22 Mar 2018

WTA Miami: Succes la limită în fața unui lucky loser

După victorie Monicăi Niculescu în fața unei favorite, Simona Halep a trecut greu de o jucătoare care a beneficiat de statutul de lucky loser după o întâmplare amuzantă. Întoarsă din drumul spre aeroport după ce fusese eliminată în finala calificărilor de un arbitru care a considerat pauza de vestiar ca fiind abandon, franțuzoaica Oceane Dodin, locul 98 WTA, a trecut în primul tur de paraguayanca Veronica Cepede Royg și a fost în această seară pusă în situația de a da replica liderului mondial.

Posesoare a unui forehand exploziv, Dodin a câștigat primul set al întâlnirii cu un break în plus față de Simona, beneficiind și de o problemă medicală musculară a constănțencei la umărul drept. După o intervenție a fizioterapeutului la pauza de după primul set, compatrioata noastră a început în forță actul secund și a câștigat categoric primele două ghemuri, cedând un singur punct pe o greșeală neforțată. Din păcate, break-ul ușor obținut a fost cedat la fel de ușor imediat și franțuzoaica a revenit în set confirmând ghemul câștigat pe serviciul Simonei cu un hold ce a egalat rezultatul pe tabelă. Distanțată din nou la două ghemuri, eleva lui Darren Cahill a cedat din nou serviciul, dar a revenit la rândul său cu rebreak în ghemul 8 și apoi a închis setul pe propria lansare.

Decisivul s-a derulat după un scenariu dramatic, cu Dodin distanțându-se la 3-1 și Simona egalând la 4 după un șir de trei rebreak-uri consecutive, pentru ca apoi să reușească break-ul decisiv pentru 6-5 și să închidă partida în stil de campioană cu un ghem alb de serviciu.

3-6, 6-3, 7-5 după două ore și 6 minute, o victorie în care Simona a beneficiat de 16 duble greșeli comise de adversara sa.

În șaisprezecimile de finală ea va juca împotriva unei vechi cunoștințe ale sale, poloneza Agnieska Radwanska, locul 32 WTA și favorită numărul 30 a tabloului, jucătoare cu care a împărțit în mod egal victoriile în cele 10 partide disputate până astăzi în circuitul profesionist feminin.