WTA Cluj-Napoca: Duelurile românești continuăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
27 Oct 2021

WTA Cluj-Napoca: Duelurile românești continuă

Simona Halep și Jaqueline Cristian avansează la Transylvania Open către un sfert de finală în care pot fi adversare.

Simona Halep a turat un pic motoarele pentru a trece în primul său meci de la Cluj de Gabriela Ruse, scor 6-1, 6-2 după o oră și 13 minute, mai tânăra sa adversară arătând prea mult respect pentru constănțeancă. Victoria a urcat-o pe Simona în optimile de finală, unde o va întâlni mâine pe rusoaica Varvara Gracheva (81 WTA).

Jaqueline Cristian a încheiat ziua în Sala Polivalentă cu unul dintre cele mai bune meciuri ale sale. Ea a trecut în două seturi extrem de disputate de favorita numărul 5, australianca Ajla Tomljanovic (43 WTA). Meciul intens, întins pe durata a două ore și 11 minute, s-a încheiat cu scorul de 7-6 (5), 7-5 în favoarea compatrioatei noastre, care acum o așteaptă pe constănțeancă să se dueleze pentru un loc în semifinale.

În proba de dublu, perechea tricoloră Irina Begu/Andreea Mitu s-a impus în două seturi în partida în care le-au întâlnit pe rusoaica Amina Anshba și cehoaica Anastasia Detiuc. În sferturile de finală Irina și Andreea vor avea parte de un duel cu o altă pereche românească, cea formată din Monica Niculescu și Gabriela Ruse. La rândul ei, Irina Bara a trecut în turul următor alături de georgianca Ekaterine Gorgodze după succesul în fața jucătoarelor germane Mona Barthel și Anna-Lena Friedsam, iar în sferturi va juca împotriva perechii ruse Alena Fomina-Klotz/Ekaterina Yashina.

Rezultatele înregistrate astăzi de tenismenele românce:

Simona Halep (18 WTA) – Gabriela Ruse (85 WTA)  6-1, 6-2

Jaqueline Cristian (105 WTA) – Ajla Tomljanovic (Australia, 43 WTA)  7-6 (5), 7-5

Irina Begu/Andreea Mitu - Amina Anshba (Rusia)/Anastasia Detiuc (Cehia)  6-4, 6-3

Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (Georgia) - Mona Barthel/Anna-Lena Friedsam (ambele Germania)  7-5, 6-2

Iată meciurile prinse în programul zilei de joi în care vor evolua jucătoarele tricolore:

Irina Bara (138 WTA) – Rebecca Peterson (Suedia, 99 WTA)

Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA) – Ana Bogdan (106 WTA)