Juniori
România, egalată pe final de Serbia la Mondialul Under-21Bogdan Danescu / Mediafax Foto
24 Iul 2015

România, egalată pe final de Serbia la Mondialul Under-21

Selecționata României a terminat la egalitate cu formația Serbiei, 21-21 (13-9), joi, în Arena Sabiazinho din Uberlandia, într-un meci din Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21 din Brazilia.

Tricolorii au fost egalați când mai erau 32 de secunde de joc, după ce au controlat cea mai mare parte a jocului.

România a condus cu 6-1 (min. 12), cu 9-3 (18), dar sârbii au punctat de patru ori la rând, reducând diferența, 9-7 (24), pentru ca la pauză scorul să fie de 13-9 pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă.

La reluare, echipa noastră a condus cu 15-10 (33) și 16-11 (36), iar în minutul 45 România avea tot cinci goluri avantaj, 19-14. A urmat o perioadă foarte slabă a tricolorilor, care nu au reușit să înscrie timp de mai mult de opt minute, încasând cinci goluri, astfel că scorul a devenit egal, 19-19 (53). România a mai condus de două ori, dar a fost egalată de fiecare dată, scorul final fiind de 21-21.

Nicușor Negru, cu 6 goluri, a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, Gabriel Burlacu a reușit 5, Robert Militaru - 4, Adrian Rotaru - 2, Vlad Sincelean - 2, Ionuț Nistor Ioniță - 1, Dan Racoțea - 1.

În alte meciuri din grupă, Qatarul a învins Angola cu 24-23, iar Spania a dispus de Portugalia cu 25-20.

În clasament, pe primul loc se află Spania, cu 4 puncte (+15), urmată de Qatar, 4 p (+1), România, 4 p (+1), Serbia, 3 p (+14), Portugalia, 3 p (-2), Angola, 0 p.

sursa: agerpres.ro