Australian Open: Trei din treiZhong Zhenbin / Hepta / SportPictures.eu
16 Ian 2018

Australian Open: Trei din trei

Succese pe linie ale fetelor noastre în meciurile disputate astăzi în complexul Melbourne Park. Sorana Cîrstea a deschis ziua cu o victorie muncită pe terenul 19 contra Zarinei Diyas (60 WTA) din Kazahstan, în fața căreia s-a impus cu 5-7, 6-4, 6-3 după două ore și 18 minute.

Meciul a fost unul strâns, dominat de retururi aspre ce au dus la consemnarea unui break-rebreak în fiecare dintre cele trei seturi. În primul Diyas a înclinat decisiv balanța cu un ghem câștigat pe lansarea Soranei în jocul cu numărul 11, în timp ce în al doilea compatrioata nopastră s-a distanțat la 5-3 și nu a reușit să închidă setul decât pe serviciul adversarei. Decisivul a pornit mai bine pentru jucătoarea din Kazahstan, dar Cîrstea și-a recuperat imediat break-ul pentru a se detașa apoi la 3-1 și a păstra avantajul intact până la finalul partidei. În turul următor, ea o va avea ca adversară pe cehoaica Lucie Safarova, locul 36 WTA și cap de serie numărul 29, învingătoare astăzi în fața reprezentantei gazdelor Ajla Tomljanovic (107 WTA) cu 7-5, 6-3.

Simona Halep a trecut peste complexul primului tur ce a blocat-o la ultimele două ediții ale competiției și a obținut o victorie la fel de muncită contra australiencei Destanee Aiava, o tânără jucătoare în vârstă de 17 ani cu fizic impresionant, clasată pe locul 193 WTA.

Un ”hard hitter”, australianca i-a pus mari probleme în primul set Simonei, care s-a văzut obligată să revină de la 2-5 și 15-40 pe propriul serviciu pentru câștiga primul în tiebreak. Apoi a fost aproape de o accidentare urâtă la glezna stângă în debutul setului secund, dar fizioterapeutul și-a făcut bine treaba și a ajutat-o să ducă până la capăt partida, astfel că după o oră și 51 de minute a putut să iasă zâmbind de pe arena ”Rod Laver”, tabela ”centralului” complexului indicând 7-6 (5), 6-1 în favoarea ei. Să sperăm că problema la gleznă nu o va împiedica pe eleva lui Darren Cahill să o reîntâlnească pe canadianca Eugenie Bouchard (112 WTA), victorioasă astăzi cu 6-3, 7-6 (5) în partida cu franțuzoaica Oceane Dodin (85 WTA).

O semi-surpriză o constituie succesul Anei Bogdan, locul 104 WTA, repurtat pe terenul numărul 3 contra franțuzoaicei Kristina Mladenovic, locul 11 WTA și favorită cu același număr, scor 6-3, 6-2 după o oră și 24 de minute.

Este a 15-a înfrângere consecutivă a franțuzoaicei, a cărei ultimă victorie datează din 2 august anul trecut în turneul de la Washington, în timp ce pentru Ana este prima victorie la o ediție de Australian Open. În turul secund ea va juca împotriva Yuliei Putintseva, jucătoare din Kazahstan clasată pe locul 54 WTA.