Australian Open: ”Begulescu” joacă în optimi, Olaru părăsește competițiaOvidiu Iordachi / Mediafax Foto
19 Ian 2018

Australian Open: ”Begulescu” joacă în optimi, Olaru părăsește competiția

Dintre cele trei românce angrenate astăzi în jocurile de dublu ale competiției de la Antipozi numai Irina Begu și Monica Niculescu avansează în faza optimilor de finală.

Cele două jucătoare au avut o misiune dificilă în partida contra australiencelor Jessica Moore și Ellen Perez, admise pe baza unui wild card. Soarta partidei a fost decisă în prelungirile celui de-al treilea set, în care fetele noastre au reușit să rupă serviciul adversarelor pentru 6-5, apoi au pus capăt partidei cu scorul de 3-6, 6-3, 7-5 după două ore și 10 minute. În optimile de finală, dublul cotat ca favorit numărul 10 va juca împotriva învingătoarelor din partida ce opune perechile Nadiia Kichenok (Ucraina)/Anastasia Rodionova (Australia) și Kristyna Pliskova (Cehia)/Donna Vekic (Croația).

Raluca Olaru și Olga Savchuk nu au avut, însă, același succes în meciul contra cehoaicelor Lucie Safarova și Barbora Strycova, favoritele numărul 4 ale tabloului. Ele au cedat cu scorul de 2-6, 2-6 și părăsesc competiția cu câte 130 de puncte de clasament și un cec comun în valoare de 22.500 de dolari australieni.

Mâine va evolua și Sorana Cîrstea alături de brazilianca Beatriz Haddad Maia, cele două urmând a întâlni perechea Alicja Rosolska (Polonia)/Abigail Spears (SUA), cotată drept cap de serie numărul 15.