Natație
Ana Dascăl, medaliată cu bronz la FOTERăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Iul 2017

Ana Dascăl, medaliată cu bronz la FOTE

Ziua a treia a întrecerilor de la Festivalul Olimpic al Tineretului European, de la Gyor, din Ungaria, a adus pentru delegația României o primă medalie. Acest trofeu a venit de la înotătoarea Ana Dascăl, portdrapel pentru România la festivitatea de deschidere a competiției polisportive. Ana Dascăl a terminat finala de la 100 m liber cu timpul de 56:63, adjudecându-și medalia de bronz.

Tot în concursul de natație, la 100 metri bras, Ingrid Huszar a reușit calificarea în semifinale, cu timpul de 1:11:89. Apoi, cu timpul de 1:12:73, sportiva noastră a terminat pe locul 11 în semifinale. Gabriela Gâdea, la 200 metri spate, a luptat pentru calificarea în finală, fiind a 12-a, cu timpul de 2:19:74. Mihnea Ionescu, la 200 metri mixt, a terminat pe locul 27, cu un timp de 2:12:51,iar Clara Spânu, la 400 metri liber, a încheiat cursa pe locul 15, cu 4:27:23. Andreea Drăgoi, la 200 metri mixt, a fost pe locul 18, cu un timp de 2:23:69.

Alte două medalii au fost obținute de către Andreea Raisa Hojda, bronz in proba de 800 de metri din cadrul concursului de atletism, și de către judoka Ramona Florina Micula, argint la categoria 52 kg.

La handbal feminin, România a învins Ungaria cu scorul de 23-20 și s-a calificat în semifinalele turneului, având mari șanse de a ajunge pe podium.