WTA Miami: Halep, cu toată viteza înainte!Mircea Rosca / SportPictures.eu
26 Mar 2016

WTA Miami: Halep, cu toată viteza înainte!

Intrată în teren după ce acuzase dureri de stomac și s-a retras din proba de dublu, Simona Halep a trecut de o manieră categorică de jucătoarea germană Julia Goerges, locul 66 WTA, și a obținut calificarea în optimile de finală ale Miami Open, turneul de categoria Premier cu premii totale în valoare de 6.134.605 USD ce se desfășoară în Florida.

După un debut ezitant, care i-a permis adversarei să se detașeze la 3-0 cu un break, Simona a pus stăpânire pe joc și i-a mai permis germancei să își mai facă doar de două ori serviciul până la finalul partidei. Scorul final a fost 6-4, 6-1 pentru constănțeancă, ea arătând un joc solid pe care l-a adaptat permanent la evoluția adversarei sale.

Intervenția lui Darren Cahill din pauza dintre seturi a ajutat-o să lase în urmă momentul delicat din finalul primului set, când a salvat cinci mingi de break ce puteau egala scorul la ghemuri, și a ajutat-o să se concentreze pe exploatarea loviturii de forehand, cea care i-a adus majoritatea celor 18 lovituri câștigătoare din meci.

Cu 4 lovituri câștigătoare mai mult decât Simona, Goerges a înregistrat și cu 14 erori neforțate mai mult (35, față de 21 ale compatrioatei noastre) și nu a putut emite pretenții de calificare în faza următoare, unde constănțeanca o va întâlni pe britanica Heather Watson, locul 69 WTA. Cele două jucătoare s-au întâlnit până azi de două ori, de fiecare dată victoria aparținându-i Simonei.