WTA Cluj-Napoca: Bara câștigă duelul românesc. Cristian, victorie muncităFlaviu Buboi / SportPictures.eu
26 Oct 2021

WTA Cluj-Napoca: Bara câștigă duelul românesc. Cristian, victorie muncită

Ambele partide de simplu ale româncelor din programul de astăzi al Transylvania Open au fost extrem de interesante.

Irina Bara a trecut peste șocul pierderii la zero a setului secund cu Irina Begu, a avut puterea de a reveni la ritmul normal de joc și a făcut unicul break al decisivului și a obținut victoria ce o duce în turul secund. Aici, ea va juca cu suedeza Rebecca Peterson (99 WTA).

Jaqueline Cristian a avut și ea o revenire frumoasă în partida cu Kaja Juvan (98 WTA). Slovena a servit pentru meci la 5-3 în setul 2, dar compatrioata noastră a reușit să-i anuleze avantajul și după ce a gestionat foarte bine două tiebreak-uri s-a calificat și ea în optimile de finală ale turneului. Favorita numărul 5, australianca Ajla Tomljanovic (43 WTA) este adversara sa în drumul spre sferturi.

În proba de dublu, ambele perechi românești au trecut în două seturi de adversarele lor și au avansat în sferturi, victoria obținută de Monica Niculescu și Gabriela Ruse fiind demnă de remarcat. 6-0, 6-0 în 42 de minute le recomandă pe cele două ca favorite din prisma evoluției lor entuziasmante.

Rezultatele înregistrate astăzi de tenismenele românce:

Irina Begu (57 WTA) – Irina Bara (138 WTA)  6-7 (2), 6-0, 4-6

Jaqueline Cristian (105 WTA) – Kaja Juvan (Slovenia, 98 WTA)  3-6, 7-6 (8), 7-6 (3)

Alexandra Cadanțu Ignatik/Andreea Prisăcariu - Anastasia Gasanova (Rusia)/Yuriko Miyazaki (Japonia)  6-1, 6-4

Monica Niculescu/Gabriela Ruse - Anastasia Potapova/Yana Sizikova (ambele Rusia)  6-0, 6-0

Iată meciurile prinse în programul zilei de miercuri în care vor evolua jucătoarele tricolore:

Simona Halep (18 WTA) – Gabriela Ruse (85 WTA)

Jaqueline Cristian (105 WTA) – Ajla Tomljanovic (Australia, 43 WTA)