Roland Garros: Două românce în optimile de simpluMircea Rosca / SportPictures.eu
27 Mai 2016

Roland Garros: Două românce în optimile de simplu

Simona Halep și Irina Begu continuă să ne aducă vești bune de pe zgura complexului Roland Garros. Pe arena ”Suzanne Lenglen” favorita numărul 6 a competiției a avut un meci complicat contra japonezei Naomi Osaka, locul 101 WTA, pe care l-a câștigat după o oră și 45 de minute cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3.

Constănțeanca a plecat bine, conducând cu 4-2, însă japoneza cu tată haitian profită de greșelile ce apar în jocul Simonei și face o serie de patru ghemuri consecutive. Condusă la seturi, compatrioata noastră trece peste un moment delicat în debutul actului secund când salvează o minge de break și își convertește serviciul pe tabelă la al patrulea avantaj, pentru ca apoi, descătușată, să își consolideze startul cu un break alb. În ghemul 5 Osaka dă semne de revenire și recuperează break-ul, dar Simona îi rupe din nou serviciul japonezei și ajunge și în acest set la 4-2. De această dată ea revine de la 0-30 în ghemul 7 și înclină decisiv balanța în favoarea sa, încheind setul cu un nou break. Scenariul setului al treilea pare cunoscut după ce constănțeanca ajunge la 3-1 pe tabelă, dar revenirea jucătoarei asiatice egalează tabela la 3, moment în care diferența de clasă iese în evidență: Simona găsește tușele mai bine, Osaka scutură fileul și face duble greșeli sau servește ezitant cu ”doiul” și este atacată feroce de compatrioata noastră.

Aceasta a fost victoria logică, dar cu suspans, a Simonei, care în optimi o va avea ca adversară pe mai vechea sa cunoștință Samantha Stosur, locul 24 WTA. Australianca a eliminat-o în turul 3 pe favorita 11, cehoaica Lucie Safarova, și se pregătește pentru a opta întâlnire cu Simona, a treia pe terenurile de la Roland Garros.

În paralel cu meciul Simonei s-a disputat partida Irinei Begu contra jucătoarei germane Annika Beck, locul 39 WTA. Aflate față în față pentru prima dată în circuit, cele două au oferit un spectacol cu întorsături de situație ce a durat un pic peste două ore. Jucătoarea pregătită de Adrian Cruciat și Artemon Apostu s-a impus cu scorul 6-4, 2-6, 6-1 și o va întâlni pe americanca Shelby Rogers, locul 108 WTA, cea care a produs surpriza zilei după ce a eliminat-o în trei seturi pe favorita 10, Petra Kvitova. Ce este surprinzător este scorul cu care a eliminat-o pe cehoaică - 6-0, 6-7, 6-0 -, partida cu Irina anunțându-se una deosebit de interesantă.