Australian Open: Buzărnescu și Bogdan continuă doar la dubluMircea Roșca / SportPictures.eu
15 Ian 2019

Australian Open: Buzărnescu și Bogdan continuă doar la dublu

Trei românce și singurul reprezentant al tricolorului în proba de simplu au evoluat astăzi pe terenurile complexului din Melbourne Park. Mihaela Buzărnescu, locul 26 WTA, a avut o prestație solidă în fața americancei Venus Williams, locul 36 WTA. Fiind la un ghem distanță de câștigarea partidei. Conducând cu set și 5-3, compatrioata noastră a cedat serviciul și i-a permis mult mai experimentatei sale adversare să se impună în tiebreak și să ducă meciul în decisiv. Începând serviciul, fosta lideră mondială a sprintat la 3-0 cu un break consolidat, avantaj ce nu a mai putut fi recuperat de Mihaela, care a fost nevoită să se recunoască învinsă cu scorul de 7-6 (3), 6-7 (3), 2-6 după două ore și 39 de minute de joc.

O prestație sub așteptări a avut Ana Bogdan, sinăianca clasată pe locul 82 WTA fiind depășită de o jucătoare venită din calificări. Poloneza în vârstă de 17 ani Iga Swiatek, locul 177 WTA, a câștigat jocul întins pe durata a două ore și două minute cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4 și Ana se alătură celorlalte trei compatrioate eliminate în primul tur și obligate să continue în proba de dublu.