Liga 1: Viitorul învinge campioana și urcă pe podiumStefan Ciocan / SportPictures.eu
02 Oct 2016

Liga 1: Viitorul învinge campioana și urcă pe podium

Golul lui Răzvan Marin a făcut diferența în partida de la Ovidiu dintre Viitorul și Astra Giurgiu. Campioana a terminat din nou în genunchi, fiind doar o umbră a echipei ce nu cu mult timp o elimina pentru a doua oară pe West Ham United.

Așezați bine în teren de Gică Hagi, albaștrii au fost echipa pozitivă și au avut o primă ocazie importantă în minutul 6 prin Țîru, cu un șut din colțul careului mic parat de Gavrilaș. În minutul 28 Gabi Iancu a încercat un șut de la limita careului mare al Astrei, însă nu a prins cadrul porții, apoi trei minute mai târziu elevii lui Șumudică dau primul semn mai consistent în ofensivă, Budescu încercând să îl surprindă pe Rîmniceanu cu un șut de la 23 de metri fără a cadra șutul. Ioniță are cea mai mare ocazie a reprizei în minutul 40 la o fază de contraatac ce l-a adus la 16 metri, dar rămas singur cu Rîmniceanu s-a grăbit și a tras peste transversală în condițiile în care ar fi putut avansa fără probleme.

După pauză se produce modificarea tabelei, Răzvan Marin reușind un șut plasat la rădăcina barei din dreapta lui Gavrilaș expediat de la aproximativ 25 de metri. Era minutul 58, șapte minute mai târziu avantajul putând fi dublat la lovitura de cap a lui Țîru, scoasă in extremis de goalkeeper-ul echipei oaspete. Finalul jocului crește tensiunea în tabăra Astrei, Alibec îl lovește cu cotul pe Brandan și vede al doilea cartonaș galben lăsându-și coechipierii în inferioritate și continuă să se descarce nervos pe drumul spre cabine. În minutele de prelungiri Fabricio încearcă un șut de la mare distanță, dar nu-l poate învinge pe Rîmniceanu, așa încât scorul final a fost Viitorul – Astra 1-0 (0-0).

Dacă Viitorul a urcat pe podium, campioana rămâne cu 11 puncte pe locul 11.

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Brandan, Boli - Dani Lopez, Carp (min. 46 Nedelcu), R. Marin - A. Chiţu, G. Iancu (min. 59 Fl. Coman), Nimely (min. 72 Hodorogea)

Astra (antrenor Marius Șumudică): Gavrilaş - Al. Stan, Oros (min. 62 Kortzorg), Fabricio, J. Morais - Seto, Săpunaru - Teixeira, Budescu (min. 80 Florea), Al. Ioniţă (min. 78 Moise) - Alibec