Superliga: Victorie aniversară pentru Gheorghe HagiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Mar 2023

Superliga: Victorie aniversară pentru Gheorghe Hagi

Farul trece cu brio de Sepsi OSK Sf. Gheorghe și ia un start bun în cursa pentru titlu, o victorie importantă mai ales pentru Gheorghe Hagi, aflat la meciul 300 ca tehnician al unei formații de primă ligă.

În partida de la Ovidiu, prima din play-off a constănțenilor, succesul nu a venit chiar ușor pentru ei. Aganovic a fost aproape de a profita de o gafă a defensivei gazdelor în minutul 18, dar șutul său lobat peste Aioani, ieșit dintre buturi, a lovit transversala. Grameni a deschis scorul în minutul 28 cu un șut perfect de la 18 metri plasat lângă stâlpul din stânga lui Niczuly, apoi portarul covăsnenilor își salvează echipa de la primirea celui de-al doilea gol trei minute mai târziu la șutul lui Alibec din colțul careului mare după o acțiune de contraatac. Repriza se încheie cu ratarea monumentală a lui Tudorie, găsit perfect de Dumitrescu cu o centrare lobată în centrul careului, dar șutul acestuia rămas singur cu Aioani nu prinde cadrul porții.

Imediat după pauză Farul se desprinde la 2-0 prin reușita lui Mazilu, reluare din voleu din colțul careului mic după o centrare la bara a doua a lui Băluță. Covăsnenii nu capitulează și Tudorie reduce diferența pe tabelă în minutul 59 după o pasă luminoasă a lui Ștefănescu printre fundașii constănțeni ce l-a lăsat singur cu Aioani. Eforturile lor, însă, nu au mai dat roade până la final, Aioani opunându-se fără prea mari probleme la șuturile lui Tudorie (min. 85) și Ștefănescu (min. 90). Alibec a avut la rândul său o ocazie de a majora diferența în minutul 89, dar balonul trimis de el de la 17 metri a trecut puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Niczuly și astfel Farul se impune cu 2-1.

Cu 35 de puncte, Farul sparge gheața în play-off și se pregătește de deplasarea în Giulești, în timp ce Sepsi OSK rămâne cu 21 de puncte pe locul 6 și va primi vizita FCSB.

FC Farul Constanța - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (1-0)

Au marcat: Grameni (min. 28), Mazilu (min. 46)/Tudorie (min. 59)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza (min. 82 Marins) - T. Băluţă, D. Nedelcu (min. 46 D. Sîrbu), Grameni (min. 77 Casap) – Ad. Mazilu (min. 73 Doukoure), Alibec, L. Munteanu (min. 73 Criciuma)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Cristiano Bergodi): Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez (min. 66 N. Păun), Papa, M. Ştefănescu - Tudorie, Rondon (min. 66 Safranko)