Superliga: Sibienii pleacă cu punct de la Sf. GheorgheBogdan Balas / SportPictures.eu
21 Aug 2023

Superliga: Sibienii pleacă cu punct de la Sf. Gheorghe

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a arătat obosită în jocul din această seară disputat pe teren propriu contra celor de la FC Hermannstadt.

Traseul european le-a mutat concentrarea elevilor lui Liviu Ciobotariu pe jocurile de la mijloc de săptămână, partidele din campionat solicitându-i parcă mult prea mult, iar acest lucru a fost evident în meciul contra sibienilor. Oaspeții au fost mai ofensivi în primele 45 de minute cu un șut din centrul careului al lui Alhassan (min. 5) deviat în corner, un gol al lui Paraschiv (min. 14) anulat pe motiv de ofsaid și o lovitură liberă bătută la colțul scurt de Balaure (min. 22) respinsă de Alimi. După ce solicită fără succes un penalty pentru un henț al lui Bejan (min. 30), covăsnenii reușesc să deschidă scorul la prima ocazie a lor în prima repriză. În minutul 45 o centrare în careu trimisă de pe stânga de Alimi este disputată de Kallaku cu fundașii sibieni, albanezul reușind să șuteze spre poartă și să-l învingă pe Letica.

Sepsi OSK intră în avantaj la pauză, dar la scurt timp de la reluare sibienii reușesc să restabilească egalitatea. În minutul 53 Bejan apare perfect la 6 metri pentru a relua cu capul centrarea din lovitură de colț trimisă de Balauru și tabela indică 1-1, însă cinci minute mai târziu oaspeții puteau chiar lua conducerea după ce Alhassan a recuperat un balon la mijlocul terenului, iar Paraschiv a șutat din centrul careului puțin pe lângă poartă. La rândul lor, covăsnenii forțează victoria și lovitura de cap a lui Păun (min. 61) din lovitură liberă este respinsă de Letica peste transversală, apoi tot el trimite de la 22 de metri puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului. Ultimele șanse de a înscrie le aparțin sibienilor prin Gabi Iancu, prima în minutul 80 cu o lovitură de cap pe lângă poartă după o centrare din corner a lui Balaure, iar a doua și cea mai mare în minutul 89 cu o reluare cu capul din cădere la centrarea în careul mic expediată de Butean.

Se încheie 1-1, o remiză ce frânează formația covăsneană, ocupantă a locului 5 cu 9 puncte, și care oferă un salt de un loc sibienilor, ce trec pe 7 cu 7 puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Hermannstadt 1-1 (1-0)

Au marcat: Kallaku (min. 45)/Bejan (min. 53)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Liviu Ciobotariu): Niczuly – Aganovic (min. 60 N. Păun), Ninaj, D. Ciobotariu (min. 46 M. Bălaşa), Oteliţă - I. Gheorghe, Alimi (min. 60 J. Rodriguez), Kallaku (min. 59 Ştefănescu) - R. Varga, Damaşcan (min. 59 Safranko), Rondon

FC Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, A. Oroian – S. Balaure (min. 82 Bărbuţ), Sota Mino, Baba Alhassan (min. 67 Biceanu), Neguţ (min. 46 G. Iancu) – Bucuroiu (min. 67 D. Iancu), D. Paraschiv (min. 82 Fonseca)