Superliga: Sibienii obțin a treia victorie consecutivă în play-outValentin Macrea / SportPictures.eu
22 Apr 2023

Superliga: Sibienii obțin a treia victorie consecutivă în play-out

FC Hermannstadt a învins FC Argeș pe noua arenă din Sibiu și urcă pe locul 8, al doilea ce duce la barajul pentru Conference League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 11 prin Limaj cu o execuție surprinzătoare, un șut din întoarcere din mijlocul careului ce a trimis balonul la rădăcina barei din dreapta portarului Micle, însă puteau fi egalate în minutul 28 la șutul din unghi trimis de Șerban la care Letica a fost atent și a respins în corner. Ratarea s-a răzbunat și Paraschiv a dublat avantajul de pe tabelă în minutul 38 cu o reluare din prima cu latul a unei centrări perfecte trimise de Balaure de pe flancul drept.

Piteștenii reușesc să reintre în joc prin golul înscris de Koubemba în minutul 61 cu un șut la colțul lung după o angajare în adâncime semnată de Calcan, însă până la finalul jocului nu au mai avut forța să egaleze.

FC Hermannstadt învinge cu 2-1 și face 27 de puncte, în timp ce pentru FC Argeș lucrurile rămân complicate cu patru etape rămase de disputat. Cu 17 puncte și clasați pe locul 15, piteștenii vor disputa etapa viitoare pe teren propriu derby-ul codașelor cu CS Mioveni.

FC Hermannstadt - FC Argeș 2-1 (2-0)

Au marcat: Limaj (min. 11), D. Paraschiv (min. 38)/Koubemba (min. 61)

FC Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ (min. 78 Medina) - Mino Sota, Baba Alhassan (min. 66 Biceanu) – Balaure (min. 66 Bărbuţ), Limaj (min. 90 Seydou Issah), C. Popescu (min. 79 Oroian) – D. Paraschiv

FC Argeș (antrenor Bogdan Vintilă): Micle - Tofan, Turda, Dobrosavlevici (min. 62 Zebic), Brendon Lucas, Rizzi (min. 46 Jakolis) – Njike (min. 62 Meza Colli), Mimito Biai, I. Şerban (min. 62 Jobello) – Calcan (min. 90 Yanis Pîrvu), Koubemba