Superliga: Oltenii strică revenirea lui Dinamo în prima ligăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Iul 2023

Superliga: Oltenii strică revenirea lui Dinamo în prima ligă

Pe arena Arcul de Triumf, Dinamo a cedat în fața Universității Craiova în mult așteptatul meci de revenire în Superliga.

Elevii lui Ovidiu Burcă au abordat cu încredere jocul, etalând o agresivitate pozitivă ce a surprins formația olteană în primele 45 de minute. După o ocazie uriașă a lui Crețu în minutul 4, reluare din 6 metri din fața porții, balonul fiind trimis peste transversală, jucătorii pregătiți de Eugen Neagoe au fost aproape de a fi surprinși de acțiunea lui Abdallah (min. 20) încheiată cu un șut ce nu a prins cadrul porții și de un șut al lui Bani (min. 35), șut de la 25 de metri fără intensitate după un contraatac promițător. Dominarea oaspeților nu se concretizează și până la pauză mai notăm doar un șut din voleu, din centrul careului, al lui Roguljic (min. 40) ce a trecut peste transversală.

Debutul părții secunde aduce două momente decisive pentru soarta partidei. În minutul 52 Mitriță slalomează în careul dinamovist și este faultat clar de Golubovic, iar arbitrul Horațiu Feșnic a dictat penalty. Ivan transformă impecabil și îi duce pe olteni în avantaj, dar peste numai patru minute este rândul lui Crețu să comită o imprudență în propriul careu și să-l faulteze pe Bena. Din nou Feșnic indică punctul cu var, dar de această dată execuția lui Bani este slabă și Laurențiu Popescu a parat, devenind eroul oltenilor. Ratarea a atârnat ca o piatră de moară pentru dinamoviști, care atacă fără vlagă. La cealaltă poartă Mitriță (min. 80) are un șut bun cu stângul de la 15 metri după un un-doi cu Markovic, dar Golubovic este la post, însă portarul gazdelor a fost nevoit să se recunoască învins pentru a doua oară în minutul 90+6 când Mitriță a centrat ideal în fața porții pentru reluarea lui Markovic.

Universitatea Craiova câștigă cu 2-0, dar dovedește inconsistență pe faza de atac și mai are de lucrat la acest capitol. De partea cealaltă, Dinamo resimte șocul Superligii și are nevoie de timp și transferuri pentru a-și ridica nivelul de exprimare. Rămâne de văzut cum va aborda sâmbătă derby-ul cu FCSB, un meci în care ambiția poate surclasa tehnica.

Dinamo București - Universitatea Craiova 0-2 (0-0)

Au marcat: A. Ivan (min. 54 pen.), Markovic (min. 90+6)

Dinamo București (antrenor Ovidiu Burcă): Golubovic - De Moura, Giafer, Bena, Amzăr - N. Roşu, Larrucea, D. Iglesias (min. 72 C. Costin), Ghezali (min. 83 Ţîră) - Bani (min. 83 Borcea), Hakim Abdallah (min. 65 Goncalo Gregorio)

Universitatea Craiova (antrenor Eugen Neagoe): L. Popescu - Borţa (min. 61 Căpăţână), Zajkov, Raul Silva, N. Bancu - Al. Creţu (min. 72 Mateiu), Screciu - A. Ivan (min. 81 Işfan), Roguljic (min. 46 Markovic), Mitriţă - A. Trică (min. 46 M. Danciu)