Superliga: Moldovenii obțin remiza în prelungiri la SibiuSportPictures.eu
01 Apr 2023

Superliga: Moldovenii obțin remiza în prelungiri la Sibiu

FC Hermannstadt și FC Botoșani au încheiat la egalitate partida disputată la Sibiu în cadrul etapei a 2-a a play-out-ului Superligii.

O primă repriză de tatonare a avut o singură ocazie notabilă. În minutul 39 Balaure a executat un corner de pe partea stângă direct pe poartă, dar Ducan a fost pe fază și a respins balonul ce se îndrepta spre vinclul de la colțul scurt. După pauză oaspeții au animat jocul și după ce au trimis primul șut pe poartă în minutul 49 prin Tallo în urma unei incursiuni personale, patru minute mai târziu Mailat încearcă un șut din prima de la aproximativ 25 de metri, însă în ambele situații Letica a fost la post și a reținut. La rândul lor, sibienii s-au apropiat de gol din nou după un corner, în minutul 65 Ionuț Stoica reluând cu capul de pe picioare un balon ce căzuse după ce fusese centrat la limita careului mic de executantul de serviciu, Balaure. Golul apare în minutul 70 după o centrare de pe partea stângă trimisă de Opruț la care Paraschiv sare peste balon, Balaure nu o poate ajunge, iar Gabi Iancu vine în zona punctului cu var și o reia în plasa porții apărate de Ducan. FC Botoșani putea egala după numai cinci minute la șutul lui Dican din afara careului la care Letica a răspuns cu o paradă și a scos balonul ce se îndrepta sub transversală, însă auobținut în cele din urmă remiza în minutul 4 al prelungirilor. O lovitură liberă bătută de Florescu în careu nu poate fi respinsă de defensiva gazdelor, balonul ajunge la Cioiu care trimite în careul mic, fundașii îl deviază și ajunge pe linia porții de unde Camara îl împinge în plasă cu toată opoziția lui Mino Sota.

Partida se încheie la egalitate, 1-1, scor în urma căruia FC Hermannstadt trece pe locul 11 cu 18 puncte, iar FC Botoșani urcă pe 9 cu 20 de puncte.

FC Hermannstadt - FC Botoșani 1-1 (0-0)

Au marcat: G. Iancu (min. 70)/Camara (min. 90+4)

FC Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Letica – Medina, Antoche, I. Stoica, Opruţ – Balaure (min. 72 P. Petrescu), Mino Sota, Limaj (min. 58 Baba Alhassan), C. Popescu (min. 85 D. Iancu) – G. Iancu, D. Paraschiv (min. 72 Babic)

FC Botoșani (antrenor Flavius Stoican): Ducan – Petro,  Mutombo, Pius, Ţigănaşu – Ivanov (min. 77 M. Roman), Dican (min. 88 Cioiu), Zabou (min. 36 E. Florescu) – A. Dragu (min. 77 Sekou Camara), Tallo, Mailat (min. 89 Pinson)