Superliga: Liderul aplică o corecție severă la Sf. GheorgheSportPictures.eu
24 Sep 2023

Superliga: Liderul aplică o corecție severă la Sf. Gheorghe

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a fost o palidă umbră în jocul de pe teren propriu contra celor de la FCSB și a încasat în această seară mai multe goluri decât în primele 7 meciuri ale sezonului.

Roș-albaștrii au punctat de două ori în primul sfert de oră prin reușitele de senzație semnate de Șut și Olaru. În minutul 6 Șut îi fură balonul lui Varga la jumătatea terenului, avansează nestingherit și îl execută pe Niczuly cu o torpilă trimisă de la 25 de metri, balonul ciupind gazonul înainte să intre în plasă pe lângă stâlpul din stânga portarului. La cinci minute distanță, Olaru preia cu exteriorul piciorului drept și trimite din voleu cu stângul de la 20 de metri direct la vinclul din stânga lui Niczuly, lăsându-l fără replică pe portarul gazdelor. Covăsnenii acuză șocul și suferă în toate compartimentele. Doar bara lui Varga (min. 28), lovitură de cap din 7 metri după o centrare a lui Oroian, a mai animat tribuna. Florinel Coman (min. 45) le dă din nou emoții cu o lovitură liberă ce-i dă de furcă lui Niczuly, apoi după pauză gazdele revin decise să arate că pot mai mult.

Un contraatac purtat de Florin Ștefan și Varga pe flancul stâng este continuat de ultimul cu o centrare în gura porții, acolo unde Safranko apare la timp și reia din cădere în plasă. Era minutul 52 și tribuna căpăta speranțe. Florinel Coman le reduce entuziasmul cu un gol marcat din centrul careului, dar jumătate din această reușită îi aparține lui Olaru, autor al unei pase filtrante ce i-a diminuat efortul colegului său. Era minutul 57, dar covăsnenii revin și punctează din nou în minutul 60 prin Alimi după o pasă decisivă dată de Cosmin Matei cu exteriorul, mijlocașul macedonean „înțepând” balonul de lângă Ngezana. 2-3 și speranțele gazdelor cresc din nou, însă Octavian Popescu se joacă cu fundașii centrali în careul covăsnenilor și îl execută pe Niczuly cu un șut la colțul scurt. Totul se termină în minutul 75, când Băluță este secerat în careu de Florin Ștefan și Djokovic transformă fără emoții penalty-ul acordat de arbitrul Cătălin Popa.

Nimic nu se mai întâmplă până la final și FCSB se impune cu 5-2. Roș-albaștrii sunt în continuare lideri în clasament cu 25 de puncte, în timp ce Sepsi OSK rămâne pe locul 7 cu 12 puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FCSB 2-5 (0-2)

Au marcat: Safranko (min. 51), Alimi (min. 60)/Șut (min. 6), Olaru (min. 11), Fl. Coman (min. 57), Oct. Popescu (min. 69), Djokovic (min. 75 pen.)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Liviu Ciobotariu): Niczuly - D. Ciobotariu, Kecskes (min. 46 Damaşcan), Ninaj, Fl. Ştefan (min. 77 Rondon) - C. Matei, Alimi, Francisco Junior (min. 63 Aganovic) - Oroian, Safranko (min. 77 Debeljuh), R. Varga (min. 63 I. Gheorghe)

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic (min. 84 Panţîru) - Ov. Popescu (min. 46 Djokovic), Ad. Şut, Olaru (min. 77 Haruţ) – Miculescu (min. 46 Oct. Popescu), Compagno (min. 46 A. Băluţă), Fl. Coman