Superliga: Erorile dictează rezultatul pe Arcul de TriumfRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Aug 2023

Superliga: Erorile dictează rezultatul pe Arcul de Triumf

Devenită gazdă a formației Dinamo București, arena Arcul de Triumf a fost scena unei partide în care „câinii roșii” și oaspeții lor, Petrolul Ploiești, s-au întrecut în a face cadouri adversarilor.

În minutul 22 o centrare de pe partea dreaptă a lui De Moura a fost preluată cu pieptul de Doua și balonul a ajuns la 6 metri pentru reluarea simplă a lui Gregorio Goncalo. Cadoul primit a fost întors de dinamoviști în minutul 37 prin Ilici, cel care a pierdut balonul în fața propriului careu, Jair a preluat și a pasat decisiv pentru Petrovic, a cărui reluare de la 14 metri nu a mai putut fi blocată. Partida a fost una de luptă surdă, fără alte mari ocazii de gol în afara transversalei lovite de Mihai Roman în minutul 86, care ar fi putut înclina balanța pentru „găzari”.

După remiza 1-1 Petrolul ocupă locul 4 cu 12 puncte, iar Dinamo se poziționează pe locul 8 cu 8 puncte. Urmează pentru „câinii roșii” o deplasare dificilă în Giulești pentru derby-ul cu Rapid.

Dinamo București - Petrolul Ploiești 1-1 (1-1)

Au marcat: Gregorio (min. 21)/Petrovic (min. 37)

Dinamo București (antrenor Ovidiu Burcă): Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Bani (min. 53 Ghezali), Ilic (min. 78 I. Roşu), Amzăr - Cr. Costin (min. 79 G. Creţu), Gregorio (min. 68 Hakim Abdallah), Politic

Petrolul Ploiești (antrenor Florin Pîrvu): Zima - Papp, Meijers, Ţicu - Doua, Hanca (min. 88 Dumitriu), Seto, Jair, Musi (min. 75 M. Constantinescu) - Z. Petrovic (min. 69 M. Roman), G. Grozav (min. 74 Diomande)