Superliga: Dică debutează cu o victorie pe banca MioveniuluiCristian Stavri / SportPictures.eu
21 Ian 2023

Superliga: Dică debutează cu o victorie pe banca Mioveniului

CS Mioveni începe anul cu dreptul și își trece în cont a doua victorie din campionat, una muncită după un meci cu câteva momente controversate în compania celor de la Petrolul Ploiești.

Elevii lui Nicolae Dică, aflat la debut pe banca argeșenilor, au adus bucurie propriilor suporteri deschizând scorul în minutul 10 prin execuția din voleu a lui Bogdan Rusu, autor al unui șut cu pământul din interiorul careului după ce balonul a fost respins în urma unui corner. Greab reușește să păstreze diferența de pe tabelă la un atac al oaspeților în minutul 17 când Seto a reluat cu capul sub transversală o centrare la bara a doua trimisă de Grozav de pe partea stângă, iar trei minute mai târziu la cealaltă poartă Antal trimite de la 16 metri puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Leitner. „Găzarii” devin mai incisivi și după ce Budescu (min. 25) nu reușește să reia în plasă din interiorul careului mic din pasa lui Grozav, Sno își salvează echipa de la egalare respingând de pe linia porții reluarea cu capul a lui Mathaus (min. 33). Putea fi 2-0 în minutul 39 când Leitner a reușit să blocheze șutul din prima al lui Antal, angajat în mijlocul careului cu un lob superb de Benchaib. A urmat apoi un moment în care arbitrul Rareș Vidican a judecat greșit intrarea imprudentă a lui Budescu asupra lui Sno, faultul decarului petrolist cu talpa pe tibia fundașului gazdelor trebuind să fie penalizată cu cartonaș roșu și nu cu galben.

Rămas în teren, Budescu putea contribui la egalare în minutul 64, atunci când centrarea sa în forță în careul mic nu a putut fi respinsă de Greab, iar Grozav a trecut pe lângă balon cu toată poarta goală în față, și în minutul 68, centrarea sa fiind reluată cu capul puțin peste transversală de Irobiso. După un șut al lui Diallo (min. 79) ce nu a prins cadrul porții lui Leitner, atenția s-a mutat în celălalt careu, unde un minut mai târziu Moldoveanu este busculat de Burnea. Chiar și după ce a verificat imaginile pe monitor, arbitrul Rareș Vidican nu a dictat penalty și a prelungit tensiunea până la final. Petrolul a mai avut un gol anulat în minutul 8 al prelungirilor pentru un ofsaid la Grozav, astfel încât CS Mioveni obține trei puncte importante cu o victorie la limită.

Argeșenii fac 12 puncte, dar rămân la distanță considerabilă de penultimul loc ocupat de UTA cu 19 puncte, în timp ce Petrolul pierde un tempo important în cursa pentru locurile de play-off.

CS Mioveni - Petrolul Ploiești 1-0 (1-0)

A marcat: B. Rusu (min. 10)

CS Mioveni (antrenor Nicolae Dică): Greab – Sno (68 Rădescu), Garutti, Scarlatache, Burnea (min. 88 Şerbănică) – Carnat (min. 88 I. Balaur), Panait, Lixandru - Antal, B. Rusu (min. 88 Buziuc), Benchaib (min. 76 Diallo)

Petrolul Ploiești (antrenor Nicolae Constantin): Leitner - Meijers, Mathaus, Achim (min. 46 Irobiso) - Doua, Seto (min. 71 Dumitriu), Purtic (min. 60 R. Moldoveanu), Velisar – M. Bratu (min. 60 Tucaliuc), Budescu, Grozav