Superliga: Chindia încurcă liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Nov 2022

Superliga: Chindia încurcă liderul

Pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, Chindia Târgoviște își extinde lista jocurilor fără înfrângere la finalul partidei cu liderul Superligii, Farul Constanța.

Meciul a avut ritm și ocazii de ambele părți, însă remiza consemnată la final este una justă privind din perspectiva evoluției combatantelor. Alibec a deschis seria marilor ocazii cu o fază în minutul 12 în care nu a putut lovi corect balonul din centrul careului singur cu Căbuz, apoi Torje a ratat o ocazie imensă în minutul 31 cu un șut din 7 metri peste transversală după o fază de atac plecată de la o lovitură liberă executată de Alibec. Passaglia îl întoarce pe toate părțile pe Popescu în careul constănțenilor, dar nu-l poate învinge pe Aioani cu un șut din colțul careului mic în minutul 33, iar trei minute mai târziu Grameni a fost aproape de a-l învinge pe Căbuz cu un șut în cros din afara careului, mingea respinsă de portarul gazdelor prelingându-se pe lângă stâlpul din stânga sa.

Gazdele au avut o ocazie mare și în minutul 56 la lovitura de cap de pe 6 metri a lui Popadiuc, dar balonul a fost trimis exact pe direcția lui Aioani, apoi Pitu deschide scorul în minutul 67 după o acțiune individuală de-a lungul liniei de fund și un șut la colțul scurt ce l-a surprins pe Căbuz. Egalitatea se putea restabili în minutul 71 când Aioani a bâlbâit un balon șutat de Passaglia și l-a scăpat în corner, dar târgoviștenii au trebuit să mai aștepte un pic. O fază petrecută în minutul 82 și analizată îndelung cu sistemul VAR, afectat și el de probleme, le-a adus un penalty elevilor lui Toni Petrea. La o minge aruncată în careu de Căpușă, Corinus îl atinge pe Popadiuc și arbitrul Sebastian Colțescu a indicat punctul cu var. Neguț a executat și în minutul 90+1 a egalat tabela, stabilind scorul final, 1-1.

De la sosirea lui Toni Petrea pe banca echipei, târgoviștenii au adunat 17 puncte în 7 jocuri și urcă pe locul 9 cu un total de 20 de puncte, în timp ce Farul face 41 de puncte, cu 9 mai multe decât formația de pe locul secund, Rapid.

Chindia Târgoviște - FC Farul Constanța 1-1 (0-0)

Au marcat: Neguț (min. 90 pen.)/Pitu (min. 67)

Chindia Târgoviște (antrenor Anton Petrea): Căbuz - Căpuşă, Celea, Orozco, Dumitraşcu (min. 70 Grubac), Ioniţă - Ahmatov, Passaglia - Neguţ, Popadiuc, Dumitraşcu - D. Popa (min. 90 Vorobjovas)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani – Sârbu (min. 76 Corinus), Larie, M. Popescu, Kiki (min. 66 Borza) - Băluţă, Artean, Grameni (min. 66 Casap) – Torje (min. 60 Mazilu), Alibec, Pitu (min. 75 Doukoure)