Liga 1: Steaua își consolidează poziția de liderRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Oct 2016

Liga 1: Steaua își consolidează poziția de lider

Arena Națională a fost gazda unui spectacol fotbalistic de bun factură cu liderul Steaua pe post de gazdă a echipei CS U Craiova, challanger-ul venind după o serie de cinci partide cu rezultate pozitive.

Steaua trece pe lânga deschiderea scorului în minutul 10, Florin Tănase ratând întâlnirea cu balonul la 6 metri de poartă în urma unei centrări de efect și cu efect a lui Boldrin, trimisă din flancul stâng. Aceiași doi steliști sunt protagoniștii fazei din minutul 16, când brazilianul a centrat din corner, iar vârful de atac a trimis cu capul puțin peste transversală. Un minut mai târziu Tamaș centrează perfect în careu pentru De Amorim, brazilianul se înalță de lângă Zlatinski și deschide scorul cu o lovitură de cap consfințind superioritatea din teren a gazdelor. Oltenii încep să dea semne în ofensivă prin șutul din unghi al lui Ivan, apoi reușesc golul egalării cu patru minute înainte de finalul reprizei prin Vătăjelu. Fundașul stânga al oaspeților a fost angajat în adâncime cu o minge în careul stelist de Băluță, șutul său la colțul lung lovind bara și apoi intrând în poartă.

Golul le-a dat un impuls de moral craiovenilor și cumulat cu discursul lui Gigi Mulțescu de la cabine, a avut darul să transforme echipa după pauză. La cinci minute de la reluare Băluță îl încearcă pe Niță cu un șut din unghi, apoi în minutul 57 tot el trimite peste transversală. În celălalt careu Man este oprit cu brațele de croatul Kelic, dar arbitrul Radu Petrescu nu consideră că au fost circumstanțe de penalty. În schimb, ”centralul” a indicat punctul cu var în minutul 74 la semnalizarea arbitrului de margine la un henț comis de Acka la limita careului, lovitura de pedeapsă fiind transformată cu siguranță de Boldrin. Din nou conduși pe tabelă, oltenii se aruncă în atac, dar nu reușesc să repete finalul bun de repriză din primul mitan și partida se încheie Steaua – CS U Craiova 2-1 (1-1).

Roș-albaștrii își consolidează poziția de lider și au acum 6 puncte față de adversarii lor din această seară, care își păstrează poziția secundă datorită unui gol în plus marcat față de Viitorul.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Fl. Niţă - Tamaş, Moke, Toşca, Momcilovic - Muniru, Bourceanu (min. 55 Golubovic) - Adi Popa, Boldrin, De Amorim - Fl. Tănase (min. 27 Man, min. 67 O. Popescu)

CS U Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea - Briceag, Kelic, Acka, Vătăjelu -  Zlatinski (min. 89 Rambe), Gustavo (min. 46 Bancu) - Andrei Ivan, Rocha, Băluţă - Măzărache (min. 81 Screciu)