Liga 1: Spectacol fără gol la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Oct 2016

Liga 1: Spectacol fără gol la Chiajna

Meci nul, dar nu din punct de vedere al fotbalului prestat de cele două echipe care s-au întâlnit în epilogul etapei a 11-a la Chiajna. Concordia și Pandurii Târgu Jiu au oferit un meci cu ocazii și faze de poartă, dar și cu bâlbe demne de generice.

Oaspeții au fost primii care au contribuit la ambele rubrici, cu două șuturi pe spațiul porții lui Bălgrădean expediate de Țucudean în minutele 3 și 38, dar și cu execuția ratată a lui Grecu din minutul 18, când fundașul stânga al Pandurilor efectiv și-a dat cu stângul în dreptul și a căzut din picioare, aproape să se auto-accidenteze. Pe final de repriză, elevii lui Săndoi apasă pe accelerație și în minutul 39 Bucurică lovește transversala cu un șut din unghi, din interiorul careului, apoi Constantinescu încearcă șutul din afara careului, dar execuția este pe jumătate ratată.

În startul reprizei secunde Grădinaru șutează puternic și trimite balonul puțin peste transversală în minutul 49, apoi Buleică îl evidențiază pe Lazar cinci minute mai târziu cu un șut din interiorul careului respins cu un reflex magistral de portarul Pandurilor. Marian Constantinescu contribuie și el la statuia lui Lazar în minutul 65, lovitura sa de cap de la limita careului mic fiind respinsă acrobatic de goalkeeper-ul oaspeților, după care în minutul 80 Roșu și Pena trimit pe direcția lui Lazar în aceeași fază, iar Pena încearcă o finalizare cu latul patru minute mai târziu, dar Pițian blochează șutul. Eliminarea lui Obodo din minutul 85 a venit prea târziu pentru a înclina decisiv balanța în favoarea gazdelor, astfel încât rezultatul final este Concordia – Pandurii 0-0.

Oaspeții se stabilizează pe ultimul loc de play-off, în timp ce ilfovenii, cu 12 puncte, trec peste campioana Astra și se regăsesc pe locul 10.

Concordia (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean - Bărboianu, Albu, Melinte, Bucurică - Feussi, R. Costin (min. 90+4 Asanache), Grădinaru, Buleică (min. 78 Roşu) - Cristescu, Constantinescu (min. 78 Pena)

Pandurii (antrenor Petre Grigoraş): Lazar - Pleaşcă, Vasiljevic, Piţian, Grecu - Sânmărtean, Obodo - Munteanu (min. 73 Antal), Antal (min. 68 Alexandru), Herea - Ţucudean (min. 87 Bunoza)