Liga 1: Victorie fără de argințiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Oct 2015

Liga 1: Victorie fără de arginți

Astra continuă să câștige chiar dacă jucătorii săi nu au primit salariile promise. Cu banii blocați de UEFA, elevii lui Marius Șumudică s-au deplasat la Chiajna pentru un joc cu o echipă incomodă pe propriul teren, aflată în criză de puncte.

Prima repriză a partidei nu a avut prea multe faze de poartă, notabile fiind șutul din careu al lui Alibec din minutul 23, care a trecut puțin pe lângă poarta lui Iacob, și lovitura de cap cu pământul a lui Sârghi, trimisă din 4 metri peste transversală în minutul 28.

Aflați cu cuțitul la os, cei de la Concordia au fost mai incisivi în startul reprizei secunde, apropiindu-se prin Lazăr și Pena de buturile Astrei. Golul apare contrar așteptărilor la poarta Concordiei în minutul 54, când Stan a primit o pasă de 40 de metri și, după o preluare pe piept, l-a executat cu un șut superb pe Iacob, ieșit neinspirat la 6 metri. Oaspeții și-au dublat avantajul în minutul 73, autor fiind nou-intratul Ioniță cu largul concurs a lui Madeira, care i-a pus o minge pe șut la 14 metri de poartă. Scorul final a fost Concordia – Astra 0-2 (0-0), rezultat ce o menține la distanță de urmăritoarele sale din clasament, dar nu o apropie de plata datoriilor financiare.

Concordia Chiajna (antrenor Cornel Țălnar): Iacob - Sârghi, Mamele, Tincu, Bucurică - Giurgiu (min. 74 Răducanu), Purece - Grădinaru (min. 62 Cristescu), Lazăr, Madeira - Pena

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung - Stan, G.Alves, Găman, R. Alves (min. 77 Ioniţă) - Lovin (min. 82 Florea), Boubacar - Enache, Budescu, Boldrin (min. 77 Dandea) - Alibec