Liga 1: Victoria veteranuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Apr 2016

Liga 1: Victoria veteranului

La Ploiești, FC Voluntari a năruit speranțele de salvare ale Petrolului învingând cu un gol înscris în dublă superioritate de veteranul Pancu la 4 minute după intrarea acestuia în teren.

Ploieștenii au început, practic, jocul de la 0-1 după ce arbitrul Alexandru Tudor a indicat punctul cu var în minutul 6 la faultul evident al lui Cobrea asupra lui Rus, iar Bălan a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă. Stana a fost aproape de egalare în minutul 19, dar lovitura sa liberă executată de la limita careului oaspeților a fost respinsă bine de Calancea de lângă bara din stânga sa. Finalul reprizei aduce o nouă ocazie pentru oaspeți, șutul lui Kone de la 20 de metri trecând pe lângă bara de la colțul lung al porții lui Cobrea.

După pauză ”găzarii” sunt cei care fac jocul și Stana, Gavrilă, Bucșa și Astafei se apropie din ce în ce mai mult de țintă. Egalarea vine în minutul 60 după o pasă excelentă a lui Zoubir ce l-a angajat pe Gavrilă între Spahija și Barna, ex-dinamovistul executându-l cu sânge rece pe Calancea. Revirimentul gazdelor a fost frânat de eliminările lui Stana (min. 61) și Pulhac (min. 70), ceea ce le-a permis ilfovenilor să se defășoare în teren și să înscrie golul victoriei în minutul 85 la o fază în care Pancu a reluat cu capul centrarea lui Filipov.

Scor final Petrolul – FC Voluntari 1-2 (0-1), rezultat ce îi duce pe ilfoveni cu gândul chiar la un loc de cupe europene, în timp ce Petrolul este la 9 puncte distanță de salvarea de la retrogradare.

Petrolul (antrenor Ionel Gane): Cobrea - Beta, Mişelăricu, Benga, Pulhac - Gavrilă (min. 76 Mareș), Bucşa, Stana, Astafei - Zoubir - Markos (min. 46 Pacar)

FC Voluntari (antrenor Ionel Ganea): Calancea - Filipov, Spahija, Tîru, Barna (min. 74 Tudorie) - Maftei (min. 59 N. Grigore), Moke - Rus, Achim, Kone (min. 81 Pancu) - Bălan