Liga 1: Un autogol și un penalty aduc victoria sibienilorValentin Macrea / SportPictures.eu
28 Sep 2020

Liga 1: Un autogol și un penalty aduc victoria sibienilor

Meci de uitat cât mai repede de FC Botoșani în deplasarea de la Sibiu cu FC Hermannstadt.

Elevii lui Marius Croitoru au început partida cu un autogol ”reușit” de Şeroni în minutul 8: un corner executat de pe partea stângă de Jo Santos a fost deviat cu capul de un jucător al formației gazdă de la colțul careului mic de la prima bară, balonul a lovit transversala deviat de Hankic, a ricoșat apoi în capul fundașului central al moldovenilor și a intrat în plasă. Un autogol stupid, care le-a pus pe gazde în avantaj, un avantaj care putea fi dublat în minutul 9 la faza în care Sîntean nu l-a putut învinge pe Hankic din unghi sau în minutul 26 când Dâlbea a reluat cu capul din 6 metri mingea centrată de Jo Santos tot din corner, dar Hankic a fost pe direcție și a îndepărtat pericolul. Dacă nu s-a înscris pentru 2-0, s-a făcut 1-1 în minutul 36 când Patache l-a depășit în flancul drept pe Jo Santos și a centrat perfect la prima bară pentru Keyta, care a reluat din prima în plasa porții lui Cristiano.

Dugandzic îi putea aduce în avantaj pe oaspeți în minutul 47, dar reluarea sa cu latul de la 10 metri este defectuoasă, iar în minutul imediat următor atenția se mută la cealaltă poartă unde Fortes a întârziat momentul șutului după ce a fost angajat bine de Scarlatache în careul lui Hankic. Ongenda îl întinde pe Cristiano în minutul 64 cu un șut din lovitură liberă plasat lângă bara din dreapta portarului gazdelor, apoi partida a curs liniștit către un rezultat de egalitate, dar arbitrul Florin Chivulete a considerat că sunt circumstanțe de penalty în minutul 87 la contactul din careul moldovenilor dintre Haruț și Mayoral. Romario Pires a transformat de la punctul cu var și a adus in extremis o victorie pentru FC Hermannstadt ce îi urcă pe sibieni până pe locul 6 cu 8 puncte, la egalitate cu oaspeții lor de astăzi, dar cu golaveraj inferior.

FC Hermannstadt – FC Botoșani 2-1 (1-1)

Au marcat: Şeroni (min. 8 aut.), R. Pires (min. 89 pen.)/Keyta (min. 36)

FC Hermannstadt (antrenor Ruben Albes): Cristiano - Scarlatache (min. 73 Elbers), Viera, Stoica, Opruţ - R. Pires, Dâlbea - Buzan (min. 57 Vodă), Sîntean (min. 56 Mayoral), Jo Santos - F. Fortes

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Hankic - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - J. Rodriguez, Babunski (min. 59 Ongenda) - Patache, Ashkovski (min. 59 Ofosu), Keyta (min. 83 M. Roman) - Dugandzic